A korábbi felmérések helyett most már 1758, 5000 fő alatti önkormányzat kap állami segítséget. A kisebb települések terheit a 2012-es költségvetési terv alapján fizetik ki december 28-áig. A rendelkezésre álló alig több mint egy hónap "megfeszített munkát igényel", folyamatos konzultációkat a polgármesterekkel, jegyzőkkel, illetve a hitelező bankokkal - tette hozzá Tállai. Első lépésben december 5. és 14. között az ország 19 megyéjében 31 helyszínre várja a hat kormányzati delegáció a zártkörű megbeszélésekre a városvezetőket, ahol megvitathatják a felmerülő kérdéseket, tisztázhatják a jogi hátteret. Ezt követően december 17-ig az érintett településeknek kell beszámolniuk pénzügyi helyzetükről december 12-i állapotuknak megfelelően. Az adatokat az Magyar Államkincstárhoz kell eljuttatniuk, amely 20-ig összesíti az információkat és továbbítja azokat a Nemzetgazdasági Minisztériumba. A bankokkal egyelőre még csak "technikai" egyeztetés zajlik, a Belügyminisztérium most az önkormányzatokra koncentrál.

A hat minisztériumi delegációt Tállai András, Farkasné Gasparics Emese önkormányzati helyettes államtitkár és két főosztályvezető, két főosztályvezető-helyettes vezeti majd. A helyszínek: Balassagyarmat, Békéscsaba, Dabas, Debrecen, Devecser, Eger, Győr, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Kapuvár, Keszthely, Kiskőrös, Körmend, Lenti, Mátészalka, Mezőkövsd, Miskolc, Mohács, Nagyatád, Nyíregyháza, Putnok, Salgótarján, Sárvár, Székesfehérvár, Szekszárd, Szentendre, Sárospatak, Szigetvár, Tatabánya, Törökszentmiklós, Veszprém.

Tállai hozzátette, a "felelősen" gazdálkodó településeket fejlesztési támogatásokkal, ezek önrészének elhagyásával, vagy csökkentésével kompenzálják. Az ezer fő alatti települések közül 850 ilyen önkormányzat van.