Magyarország legbefolyásosabb kereskedelmi bankára, akikről köztudott, hogy jó kapcsolatokat ápol Orbán Viktor miniszterelnökkel, úgy látja, hamarosan megindulhatnak a tárgyalások az EU-val és az IMF-fel a kölcsönről, ami jótékony hatással lesz a magyar gazdaságra - jelentette a Reuters. Csányi Sándor, az OTP Bank, Kelet-Közép-Európa legnagyobb független hitelezőjének elnök-vezérigazgatója interjút adott a hírügynökségnek.

Véleménye szerint három-négy hónapba telhet, mire sikerül eljutni a megállapodásig az EU-IMF párossal, a paktum nyomán a magyar adósságok hitelbiztosítási felára (CDS) azonnal 150-200 bázisponttal mérséklődhet a jelenlegi 600 bázispont feletti szintről. Az elmúlt napokban érkezett jelzések pozitívak voltak, ezért abban bízik, hogy hamarosan megnyílik az út a tárgyalások előtt az IMF-fel - célzott arra, hogy a parlament az IMF-főtárgyaló kérésére elhalasztotta a jegybanktörvény szavazását, utat nyitva az előtt, hogy kivegyék a jogszabályból a Valutaalap szemét csípő részeket..

Akarják ezt a dolgot

Csányi biztos benne, hogy Budapest elkötelezett a megállapodás iránt. A kormány meg akar egyezni a Valutaalappal, de természetesen - akárcsak az IMF és az EU - neki is vannak feltételei, tartani akarja magát bizonyos keretekhez. A gond az, hogy ezek egyeztetése időbe telik, ami viszont pénzbe kerül - mondta.

A bankvezér szerint a végül tető alá kerülő egyezség, majd fogyasztás és a beruházások ezt követő várható felfutása hasznos lesz az OTP-nek. A hitelezés 2013-tól futhat fel, párhuzamosan azzal, hogy egyre több potenciális ügyfél válik törlesztőképessé.

Meglódul a szekér

A cégvezető arra számít, hogy az év második felétől és a jövő évtől pozitív trend kezdődik bakja életében. A CDS alakulása nagyon fontos a számukra annak ellenére, hogy az OTP-nek nincs szüksége piaci forrása tőkehelyzete javításához. A CDS csökkenése olcsóbbá tenné a hitelfelvételt az ügyfeleknek, ami kedvező lenne a gazdaság egészének is.

Csányi nem adott becslést arra, hogyan érinti majd az OTP-t az új pénzügyi tranzakciós adó, mivel a parlament még nem fogadta el a közteherről szóló törvény végleges változatát. Annyit azonban elmondott, hogy a bank a következő időszakban várhatóan 15-20 százalékos tőkearányos nyereséget produkálhat, ami elmarad a 2008-as pénzügyi válság előtt elért 25-30 százaléktól. A bank idén is növeli hitelkihelyezéseit, akárcsak tavaly, jövőre pedig dinamikus bővülés veheti kezdetét.