Nem javul a versenyszféra vállalatainak üzleti környezettel kapcsolatos várakozása idén sem: a 2011 őszi kedvezőtlen folyamatoknál nem számítanak jobbra, ennek ellenére a megkérdezett cégek több mint fele létszámbővítési szándékot jelzett 2012-re - derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Nemzeti Munkaügyi Hivatal által minden évben elkészített éves munkaerő-piaci előrejelzésből.
A vállalatok többsége üzleti környezete javulására számít - hangsúlyozta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. A közel 7300 vállalkozás megkérdezésével zajló felmérés adatfelvétele szeptember-októberben, még a bérkompenzációs intézkedések kidolgozása előtt volt. Ezért még érthetetlenebb, hogy a romló, bár még az újabb euróválság előtti üzleti környezettel kapcsolatos várakozások ellenére miért ennyire optimista az előrejelzés.
Döntően az exportra termelő, vagy szolgáltató tisztán külföldi tulajdonú vállalkozások számoltak be pozitívabb várakozásokról, és a felmérés szerint elsősorban az ipar és a vendéglátás területén találhatunk nagyobb valószínűséggel létszámbővítő vállalkozásokat - mondta Parragh László, az MKIK elnöke. Legkevésbé a pénzügyi szektorban valószínűsíthető létszám felvételt tervező vállalkozás 2012-ben. A cégek 10 százaléka számolt be toborzási nehézségekről, elsősorban a megfelelően képzett szakmunkásokat hiányolva.
Az MKIK óvatos várakozásai szerint a versenyszférában a tavalyihoz hasonló, a teljes nemzetgazdaságra számított 25-30 ezer fős létszámbővítésre lehet idén is számítani - ebbe természetesen a közfoglalkoztatást nem beleértve. A bővítés azért is valószínűbb, mert az 5 százalék feletti béremeléshez járó állami kompenzáció már annyira széles körben elérhető, hogy a cégek első reakciója sem az elbocsátás lesz - mondta Parragh László.
A kormány támogatni szeretné a vállalkozásokat, ezért idén is többféle, munkahelymegtartó, és teremtő támogatásokat tervezünk elindítani - tette hozzá Czomba. A munkahelymegtartó támogatások a 2008-2009-ben elérhetőekhez hasonlók lennének azzal a különbséggel, hogy 50-ről 25 főre szállítják le a foglalkoztatottak száma alapján húzott határt a pályázók körének megállapításakor. Munkahelyteremtésre pedig a tavalyi 5 milliárd forintnál többet tervez idén az NGM. Bővebb információt a támogatásokról, kormányzati tervekről későbbre ígért az államtitkár.