Az EU költségvetési szabályrendszerének fontos dokumentumát frissítették a múlt héten. A stabilitási és növekedési paktum (SGP) lényeges pontjait magyarázó technikai dokumentumot hozták nyilvánosságra Brüsszelben. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy három év elteltével aktualizálták a középtávú hiánycélra vonatkozó minimumértékeket (módosítottak a módszertanon is), ennek megfelelően Magyarországra vonatkozó adat is változott - írja a Portfolio.hu.
Ennek értelmében Magyarország esetében az új 2020-2022 közötti időszakra a középtávú költségvetési hiánycél (MTO) a GDP 1 százalékában lett meghatározva, ami még szigorúbb pályát írna elő a magyar költségvetés számára, ugyanis a 2017-2019-es időszakra 1,5 százalékos középtávú hiánycél volt érvényben.
Magyarország egyébként ennek a követelménynek már egy jó ideje nem felel meg, az Európai Bizottság már közel egy éve figyelmeztette is a magyar kormányt emiatt. Ezzel elindult egy újfajta uniós költségvetési eljárás Magyarországgal szemben (Significant Deviation Procedure), melynek keretében az Európai Unió Tanácsa ajánlásokat fogalmazott meg a kormány számára, novemberben az Európai Bizottság megállapította, hogy a magyar kormány nem tett megfelelő lépéseket a szabály betartása érdekében, amit a Tanács decemberben megerősített és közölték, hogy ezért pótlólagos lépéseket várnak.
Ez nem edp
A jelentős eltérésre vonatkozó eljárás (Significant Deviation Procedure) nem összekeverendő - a már Magyarország által is megtapasztalt - túlzottdeficit-eljárásokkal (edp). Ezek az új típusú szabályok és eljárások leegyszerűsítve az egyensúlytalansági kockázatok előrejelzését szolgálják, hogy szükség esetén automatikus figyelmeztetést küldjenek az ország illetékes döntéshozói számára.A Portfolio.hu szerint ez az új MTO minimumérték meg fog jelenni a kormány április végén megjelenő konvergenciaprogramjában, mint olyan szint, amit az Európai Bizottság elvár. Ez lényegében a strukturális költségvetési egyenleg javítását jelenti, ami azt is jelenti, hogy a kormánynak a most készülő, és május végén benyújtandó 2020-as költségvetésben több száz milliárd forint értékben kellene tartós kiigazítást (adóemelés, kiadáscsökkentés) végrehajtania - mutat rá a pénzügyi portál.
A Pénzügyminisztériumot is megkereste a portál, ám a tárca eddig nem kommentálta a fejleményt.
Az Európai Bizottság legutóbbi prognózisában azzal számolt, hogy a 2017-es 3,4 százalékos hiány 2018-ban 3,8 százalékra romlik. A magyar kormány ehhez képest lényegesen más számokat közölt a strukturális egyenlegre a legutóbbi konvergencia programjában (tavaly tavasszal), de abból is látszik, hogy idén messze lehetünk az elvárt 1 százalékos strukturális hiánycéltól.
A pénzügyi portál megjegyzi, hogy az MTO-szabályt nemcsak az uniós szabályok miatt kellene a magyar kormánynak teljesítenie, de a saját maga által alkotott Stabilitási törvény szerint is.