Egy angol nyelvű felvezetés után magyarul rántották le a leplet a "merész igazságról". Ez ugyanis a neve a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár külföldieknek szóló műsorának. Az adás vendége, Gulyás Gergely az általános politikai retorikának látszólag ellentmondva európai egységről beszélt, ami szerinte mind Magyarországnak, mind pedig az Európai Uniónak érdeke. Az államtitkár és a miniszter beszélgetős évértékelésnek témát adtak az elmúlt hetek uniós vitái: Gulyás Gergely szerint az alapvető kérdés az, hogy különböző médiaelvárások, politikai elvárások felül tudják-e írni a tényeket. Mert ha "lefejtjük ezeket a jelenlegi támadásokat a valóságról, vagy megpróbáljuk a valóságot függetleníteni a politikai támadásoktól", akkor azt látni, hogy az Európai Bizottság egészen sajátos módon a magyar választásokat követően két nappal indított kondicionálási eljárást Magyarország ellen - hangoztatta. A nyilatkozó kormánytag szerint nem szerencsés időzítés, hogy a bizottság a választások egyértelmű eredménye után két nappal indította az eljárást.

mert ez a politikai motivációnak a gyanúját megalapozottá teszi

Gulyás Gergely - akit Kovács Zoltán galambnak nevezett a héják között az európai viták értelmezésében - emlékeztetett: megpróbálták mindezt jogi alapon kezelni, ezért a bizottsággal kötöttek egy megállapodást, hogy mi az a 17 pont, amelyet Magyarországnak teljesítenie kell. Hangsúlyozta: "mi ezeket teljesítettük", és itt alakult ki egy politikai vita, amelyből a bizottság sem tudta magát kivonni. De ha ezekben az ügyekben nem a tények számítanak az előbb-utóbb szét fogja verni az Európai Uniót. Gulyás Gergely szerint az európai érdek az, hogy Európa képes legyen megőrizni azt az egységet, amely a döntéshozatalban szükséges.

Szóba került az orosz-ukrán háború is, és a magyar kormány Moszkvához való viszonya. Gulyás Gergely egyébként "orosz válságnak" nevezte helyzetet és sérelmezte, hogy

a magyar álláspontot divat tévesen feltüntetni,

holott ők "éppen a tényszerűségre koncentráltnak". Azt viszont ezúttal is megerősítette, hogy álláspontjuk szerint

nem vitás, hogy Oroszország támadta meg Ukrajnát, és ez nemzetközi jogot sértő agresszió

Ugyanakkor azt a jól ismert kormányzati álláspontot is hangoztatta, hogy az energiára kivetett szankciók politikája az európai gazdaságot lehetetlen, vagy legalábbis nagyon nehéz helyzetbe hozta, és véleménykülönbség áll fenn ezen a ponton. 

Szóba került a beszélgetésben a kormány számára igencsak fontos nemzeti konzultáció valamint az egyszólamúnak minősített, nyomásnak kitett európai sajtó is, amely, ahogy fogalmazott: "egy balliberális, zöld ideológiát erőltet mindenhol". Ezzel szemben a hazai sajtót Gulyás Gergely sokszínűnek nevezte, amely szerinte sokkal több politikai véleménynek ad teret megjelenésre, mint Nyugat-Európában bárhol. A miniszter a nyugati sajtónyomásra az ellenzéki pártszövetség több milliárd forintos külföldi támogatását igyekezett felhozni példaként, amit "szinte" az egész nyugat-európai média elhallgat.