Ismeretes, hogy 2011-ben indult el a mintegy 65 ezer hektár haszonbérbe adásával kapcsolatos pályáztatás. Eddig ebből 45 ezer hektárt hirdettek meg országosan, és 25 ezer hektárra szólóan kötöttek meg mintegy 1500 bérleti szerződést. A még el nem bírált területeket addig megbízási szerződésekkel hasznosítják.
Az idén további hétezer hektár bérleti joga jár le, ezt szintén hamarosan meghirdetik majd, ahogyan a honvédelmi tárcától a földalap kezelésébe átkerülő termőterületek hasznosítható részét is. Eddig mintegy 3 ezer hektár került át a honvédségtől a földalaphoz. A cél az lenne, hogy a szerződések lejárata előtt egy évvel meghirdessük az érintett területeket, mivel így biztosítható lenne, hogy a pályázat nyertese az őszi munkák idejére birtokba vehesse a területet - mondta Sebestyén a távlati tervekről.
Támogatnák a háztáji gazdálkodást is
A háztáji gazdálkodás újraélesztését tervezi a Vidékfejlesztési Minisztérium. A tárcánál már elkészült az ezzel kapcsolatos koncepció, és hamarosan kormány elé is kerülhet - mondta a Szabó Csaba, földügyekért felelős miniszteri biztos. A tervek szerint szaktanácsadási és támogatási rendszer is kapcsolódna a programhoz. A kormánydöntésre főképp a tervezett támogatási rendszer forrásigényének biztosítása miatt van szükség. A VM tavasszal már szeretné elindítani a programot. Egyeztetnek a Belügyminisztériummal is, a mezőgazdasági célú közfoglalkoztatási mintaprogramokkal való esetleges összekapcsolási lehetőségek miatt.Az elnök szerint a már megkötött haszonbérleti szerződések 80 százaléka jut a magánszemélyekre, a fennmaradó a jogi személyekre. Ez utóbbiak is családi gazdálkodók, csak adózási vagy egyéb szempontok miatt választották a társasági formát. Az eddig bérbe adott területnek 75 százaléka jut a magánszemély gazdálkodókra.
A földalap az idén megalakult és megerősített ellenőrzési osztályain keresztül folyamatosan ellenőrzi majd a haszonbérleti szerződésekben vállalt gazdálkodási tervek, illetve az egyéb szerződéses kötelezettségek, legfőképpen az állattartással kapcsolatos vállalások teljesítését - mondta Sebestyén Róbert. Az ellenőrzések a gazdálkodók által készített éves előrehaladási jelentések, illetve helyszíni vizsgálatok alapján zajlanak majd. Eddig 500 jelentést dolgozott fel az NFA, és ezek alapján a bérlők jól állnak az időarányos teljesítéssel. Eddig még egyetlen szerződést sem mondott fel a földalap nem teljesítés miatt - mondta Sebestyén. Lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a tavalyi aszályt nem tekintik majd vis maiornak a vállalások teljesítésének ellenőrzésekor, ugyanakkor egy rossz év miatt nem mondanak fel szerződést sem, mivel a 20 éves bérleti idő alatt később is lehet teljesíteni a kötelezettségeket.
Idén 4 milliárd forintért vásárolhat termőföldet a földalapkezelő, a spekulatív célú földvásárlásnál is él az elővásárlási jogával - tette hozzá Sebestyén Róbert. A nemzeti parkok a jövőben ugyanolyan feltételekkel adhatnak bérbe földet, mint a földalapkezelő, azaz aranykoronánként 1250 forintért.