A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke
A Budapesti Corvinus Egyetem és a Közép-európai Egyetem (CEU) üzleti iskolájába már most többen jelentkeztek full-time (teljes idős) MBA-képzésre, mint tavaly − tudta meg lapunk. A CEU üzleti iskolájában a jelentkezési időszak június közepéig tart, de már eddig 160-an adták be jelentkezésüket a programra, míg tavaly összesen 157-en voltak. Az intézmények ezt elsősorban a külföldi hallgatók növekvő érdeklődésével magyarázzák. Egy külföldi álláskereső sokkal jobban érvényesülhet egy jó hírű budapesti üzleti iskolában szerzett MBA-diplomával, mint ha ugyanezt egy másodvonalbeli amerikai egyetemen szerezné meg − véli Buzády Zoltán, a CEU Business School docense, az MBA-programok igazgatója.
Régiós központ Magyarországon
A Corvinus School of Management egyik amerikai végzős hallgatója arról számolt be, hogy az állásinterjúk során hasznosabbnak bizonyult a Corvinuson szerzett MBA-diplomája, mint a stanfordi alapdiplomája, mert az előbbivel kitűnt a többi jelentkező közül − mondta a Napi Gazdaságnak Móricz Péter, a Corvinus School of Management ügyvezető igazgatója. Sok külföldi jelentkező fedezte fel, hogy a tanulmányok, a karrierlehetőségek és a kapcsolatépítés miatt is megéri az olyan feltörekvő piacokon MBA-képzésben részt vennie, mint amilyen Kelet-Közép-Európa, Latin-Amerikai, Ázsia. Mivel Zürichtől Pekingig csak Budapesten van amerikai típusú MBA-képzés, e programok régiós központjának számítunk − tette hozzá Buzády.
E szegmensben egyértelműen nem belföldi vagy régiós, hanem nemzetközi verseny van, Budapesten elsősorban a Corvinus és a CEU iskolája között. Az utóbbi ösztöndíjrendszere kiterjedtebb, de oktatói gárdájával, egyénre szabott szolgáltatásaival és a márkával a Corvinus is állja a versenyt − véli Móricz. Az idei jelentős növekedés a jelentkezésekben az oktatók aktív toborzói munkájának köszönhető, részt vettek különböző oktatási és állásbörzéken az egész világon. Az alapító Soros Györgytől kapott anyagi támogatás és a nemzetközi elismerések is növelik a CEU Business School hírnevét − tette hozzá Buzády.
Az USA-ból és Indiából is Pestre jönnek a hallgatók
A teljes idős MBA-képzések post-experience programok, tehát olyanok vesznek benne részt, akiknek már van munkatapasztalatuk, hiszen a program nagymértékben ezekre épül − hangsúlyozta a két szakember. Mindkét üzleti iskola full-time programján 30 év az átlagéletkor. A diákok többsége a Corvinuson 2−8 éves munkatapasztalattal rendelkezik. A hallgatók a világ minden tájáról érkeznek, a posztszovjet régiótól kezdve az Egyesült Államokon át Indiáig. Az Egyesült Államokban is akkreditált CEU ominózus képzésén jelenleg 31 hallgató tanul 22 országból, a diákok 61 százaléka férfi, átlagosan 8 év munkatapasztalattal rendelkeznek, és egy részük nem üzleti vagy közgazdasági területen végzett, hanem mérnök, pszichológus vagy köztisztviselő.
A CEU Business Schoolon felvételi követelmény a nemzetközi GMAT vizsga, amelyen a felvettek átlagos pontszáma nemcsak Európában, hanem az Egyesült Államokban is rendkívül magasnak számít − mondta Buzády. A programon végzettek legnagyobb része abban az országban helyezkedik el a képzés után, ahonnan érkezett, de sokan maradnak közülük Budapesten.
A visszajelzések szerint a nemzetközi sikerek ellenére Magyarországon nem értékelik a cégek az MBA-képzést, ez attitűdbeli és munkaerő-piaci okokra egyaránt visszavezethető. Buzády szerint a potenciális jelentkezők féltik a munkahelyüket, csak azt látják, hogy az egyéves képzés cezúrát jelent a karrierjükben, és nem mérlegelik annak későbbi előnyeit. A munkaadók sem tartják túl sokra a teljes idős MBA-t, amely a hétvégi kurzusokból álló Executive MBA-nél sokkal mélyebb tudást nyújt. Buzády szerint az is problémát jelent, hogy a több éve a munkaerőpiacon lévő fiatal menedzserek közül kevesen fektetnek saját képzésükbe Magyarországon.