A kormány csütörtökön délután benyújtotta Brüsszelnek a konvergenciaprogram aktualizált változatát, amelyben újabb részleteket árult el a készülő 2016-os költségvetés tervezetéről. A makropálya 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 1,6 százalékos inflációval számol.
A 2016-os költségvetést befolyásolja, hogy a következő esztendő átmeneti év lesz az uniós támogatások szempontjából, hisz már csak a most indult uniós költségvetési ciklus támogatásai hívhatóak le, ami óhatatlanul a kifizetés átmeneti, 20 százalékos csökkenésével jár. A csökkenő támogatások következtében a beruházások durván visszaesnek, a makropálya az idei 5,8 százalékos növekedés után 0,9 százalékos csökkenést jelez. Ugyanakkor a kedvező kamatkörnyezetnek és a csökkenő deficitnek köszönhetően a kamatkiadások is mérséklődnek.
A növekvő mozgásteret a kormány adócsökkentésekre, illetve a kiadások növelésére fordítja: a Brüsszelnek bemutatott tervekben is szerepelnek a már bejelentett adócsökkentések, a bankadó mérséklése, az szja 1 százalékpontos csökkentése 15 százalékra. Emelkedik a kétgyermekesek személyi jövedelemadó kedvezménye. A sertéshúsok áfája 27 százalékról 5 százalékra mérséklődik. A már bejelentett intézkedéseken túl a kormány "lényeges változásokat" nem tervez az adórendszerben - olvasható a Brüsszelnek küldött jelentésben.
Bár a kormány mozgástere növekszik, a 2016-os költségvetési keretek sem tesznek lehetővé a közszférában általános béremelést - szögezi le a kormány. Ugyanakkor folytatódik a pedagógusok és fegyveres testületekben dolgozó fizetésemelése. Ezen kívül a közszféra létszámának alig 10 százalékát kitevő - alacsony beosztású - kormánytisztviselők béremelésére lesz lehetőség. A béremeléseket a teljesítményhez kötik, ez a program 2016 júliusában indulhat.
Tovább folytatódik a közfoglakoztatás bővítése, a cél, hogy a kormány 2018-ra megteremtse a "teljes foglalkoztatottságot." Ennek érdekében 2016-ban több tízezer fővel emelkedhet a közfoglalkoztatottak létszáma.
A kiemelt beruházások közül a konvergenciaprogram egyedül a kormányfő által bejelentett autóútprogramot említi - mesze ez a legfajsúlyosabb kiadás a 2016-os költségvetésben.
A nyugdíjak jövőre is az infláció mértékével vagyis 1,6 százalékkal emelkedhetnek, a lakáscélú kamattámogatásokat mérsékli a csökkenő kamatkörnyezet, a gyógyszerkiadásokban viszont növekedést tervez a kormány a 2015-ös összegekhez képest. Összességében a társadalmi juttatások stagnálnak 2016-ban.
Az adócsökkentéseknek és a GDP-növekedésnek köszönhetően 0,7 százalékponttal mérséklődhet az adócentralizáció. 2017-2018-ra a kormány jelenleg még nem számol semmilyen intézkedéssel, ám ha teljesül a makropálya, akkor 2017-ban a GDP 0,4 százalékára, 2018-ban pedig a bruttó hazai termék további 0,5 százalékára rúgó (160-180 milliárd forintos) mozgástere keletkezik. Ezt a mozgásteret adócsökkentésekre, illetve új fejlesztések indítására fordíthatják.