A növekedés lassan beindulhat, bár az egyedi hatások korrekciója megtörtént. Az alapfolyamatok egyelőre visszafogott növekedést tesznek lehetővé. Az infláció 3 százalék alatt marad. Összességében a gazdaság nominális pályája, ár és bérnövekedés terén kedvezőbb, mint a márciusi előrejelzésben - foglalta össze a jelentés fontosabb megállapításait Virág Barnabás, az MNB elemzői stábjának vezetője.

Növekedés

Az előrejelzés szerint a növekedés motorja idén az export marad, míg jövőre a belső kereslet is pozitívan hozzátehet - adta közre az előrejelzés részleteit Virág Barnabás. Az első negyedéves növekedés nemzetközi összehasonlításban is erős adat volt. Több szempontból is új információt jelentett az adat, például az egyszeri hatásokról.

A stáb egy új indikátor fejlesztésén dolgozik, egy úgy nevezett Hungarocoin indikátoron, aminek a célja, hogy a növekedés alapfolyamatait ragadják meg pontosabban. Hasonlóan az inflációs folyamatokhoz, ez is egy trend-típusú mutató lesz. Az elmúlt hónapok indikátorai alapján az látszik, hogy van egy enyhe javulás az alapmutatók tekintetében is. Az első negyedévhez képest várhatóan a további negyedévek azért kevésbé lesznek erősek, az egyszeri hatások megszűnése miatt - mondja Virág.

A fő felvevőpiacainkon késik a fordulat

Valószínűleg az eurózóna idén is recesszióban marad, vagyis a külső keresleti impulzus mérsékelt marad a magyar gazdaság esetében. A reálárfolyam leértékelődése ugyanakkor valamelyest ellensúlyozta a külső kereslet gyengülését. Az exportáló szektorban van egy szerkezeti elmozdulás: a jármű gyártás súlya növekszik, míg az elektronikai termékek gyártása visszaszorulóban.Virág azt prognosztizálja, hogy ez a folyamat idén megállhat. Miközben a járműgyártásban zajlik egy trendszerű növekedés, addig az elektronikai cikkek előállításának visszaszorulása véget érhetett.

Lakossági mérlegalkalmazkodás

A lakáspiac élénkülése nem indult még be, pedig korábban erre számított a stáb. A reálgazdaságnak a nominális folyamatokra gyakorolt hatásában az jellemző, hogy szabadkapacitások kihasználtsága alacsony. Továbbra is szignifikáns negatív kibocsátási rés jellemzi a gazdaságot. Mind a belföldre, mind a külföldre termelő szektorokban jellemző a kapacitás kihasználatlanság. A kedvezőbb infláció mögött döntően költségoldali hatások álltak. A gazdaságban lévő szabadkapacitások továbbra is árleszorító hatásúak, a cégek nem tudják a költségeiket átterhelni.

Nem csak az aktuális infláció kezdett el süllyedni, hanem az inflációs várakozások tekintetében is egy mérséklődés zajlik.
A nominális alkalmazkodás, ami inflációs vonalon elindult a bérek terén is kezdetét vette. Ez a béralkalmazkodás azt jelenti, hogy van egy költségoldali korrekció, ami a költség oldali inflációt mérsékli a vállalati szektorban - mondja Virág Barnabás.

A költségvetés makrogazdasági hatásai

A tavalyi évben egy erőteljes szűkítő hatást valósított meg a fiskális politika. Idén enyhe keresleti impulzussal lehet számolni a háztartások felé, míg a vállalatok irányában marad a szigorítás - jósolja az MNB stábja. A lakossági kereslet önmagában elég gyenge, ennek oka a válság előtti eladósodottság. Pozitív elmozdulás a márciusi képhez képest a vállalati hitelezés terén látható. A hitelaktivitást mérő mutatók élénkülést jeleznek, Virág Barnabás szerint ez részben az MNB növekedési hitelprogramját övező kedvező várakozásoknak köszönhető.

Munkaerőpiac

A munkaerőkínálatban további növekedésre lehet számítani. Vagyis ismét nőhet az aktivitás az év eleji átmeneti megállást követően. Az aktivitási ráta 2015 elejére 58 százalék körüli szintet érhet el. A versenyszféra munkaerő iránti kereslete viszont mérsékelt marad, ezért keresleti oldalon a közmunkaprogramoknak marad szerepük. 2014-ben bekövetkezhet egy kiegyensúlyozottabb foglalkoztatás bővülés. Bér oldalon a vállalatok a jövedelmezőségi helyzetük javítására fognak koncentrálni. A vállalati szektor profit helyzete, a bérdinamika visszafogásának köszönhetően az előrejelzési horizonton javulni fog, ugyanis alacsony bérdinamika jellemezheti a magyar gazdaságot, például a csökkenő inflációs várakozások miatt. Jövőre 3 százalék körüli bérnövekedésre lehet számítani a versenyszférában.

A lakossági magjövedelmek (amelyek a fogyasztási kiadásokkal a legszorosabb kapcsolatot mutatják) idén és jövőre is érdemben emelkedhetnek. De a háztartások ezt óvatosan fogják elkölteni az alkalmazkodási kényszer miatt. A megtakarítási ráta váratóan idén és jövőre is magas maradhat. A fogyasztás bővülését a foglalkoztatás, vagyis a munkaerő piac érezhetőbb javulása idézheti elő, jövőre.

Beruházások

A növekedési hitelprogram pozitív hatása a kkv-k beruházásaira jövőre fejthet ki pozitív hatást. A cégeknél a működéshez szükséges beruházások elhalasztását lehet majd könnyebben realizálni a program hatására. Az EU-s források beáramlása jelentheti a beruházási többletet idén és jövőre is.

A növekedési pálya összességében érdemben nem változott a márciusi prognózishoz képest. Rövid távon a nettó export húz, 2014-ben viszont egy kicsit kiegyensúlyozottabb növekedési pályára állhat a gazdaság.