Magyarországnak a jelenleginél erősebb forintra van szüksége, mert a mostani árfolyam veszélyezteti a devizaadósokat - idézi a Bloomberg Mesterházy Attila kijelentését. Ha nyernek a hét végi választáson, ki fogják vezetni az egyes iparágakra kivetett különadókat, hogy bátorítsák a befektetéseket, amitől a gazdasági növekedés élénkülése várható - ígérte az ellenzéki pártszövetség kormányfőjelöltje. Emellett felszólította az MNB-t, hogy hagyjon fel a monetáris enyhítéssel.
A forint 14 százalékkal gyengült az euróval szemben az elmúlt négy évben, miközben a jegybank 2012 közepe óta hét százalékról 2,6 százalékra szállította le alapkamatát. A kormány kereste a lehetőségeket arra, hogy csökkentse az exportcégek - köztük a Daimler AG és a General Electric Co. - költségeit. A magyar valuta idén 3,2 százalékot veszített értékéből az euróval szemben, amivel a Bloomberg 24 feltörekvő piaci devizát felsoroló listáján a negyedik legrosszabbul teljesítő fizetőeszköz.
A 300 forint/eurós árfolyamnál gyengébb forint Mesterházy szerint nem jó a gazdaságnak. Az ennél erősebb forint testesíti meg azt az egyensúlyt, amely még segíti az exportőröket és javítja az ország versenyképességét. A gyengébb forint növeli a deviza-lakáshiteleiket törlesztő adósok terheit, ezzel szociális problémát okoz, amely kikerülhet az ellenőrzés alól, ha a kormány nem lép közbe.
A magyar devizaadósok január végén a jegybank adatai szerint 11 milliárd dollár (7,98 milliárd euró) ilyen típusú kölcsönnek tartoznak bankjaiknak. Orbán Viktor kormányfő elmondása szerint ki akarják vezetni a devizahiteleket a piacról. Mesterházy úgy véli, a bankok nyitottak lennének egy megegyezéses megoldásra, amelyben a kormány és a hitelezők vállalnák az adósok terheinek enyhítéséből fakadó költségek nagyját.