Az október elején bekövetkezett ipari katasztrófával kapcsolatban az elmúlt kilenc hónapban 20,59 milliárd forintot költöttek el a helyreállítással megbízott tárcák és további 14,18 milliárd forint vár kifizetésre a benyújtott számlák alapján - olvasható a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság beszámolójában.

A legnagyobb egyösszegű kifizetés a kármentesítéssel megbízott - száz százalékban állami tulajdonú vállalat - a Mecsekérc Zrt.-hez kapcsolódik - a cég az elmúlt hónapokban 7,2 milliárd forintot kapott és további 9,2 milliárd forint vár kifizetésre. A Mecsekérc ma egy 130 fős társaság, a  mecseki uránbányászatot végző cég utódja, amely ma inkább környezetvédelmi projekteken dolgozik, de a cég munkálkodik a paksi atomerőműben keletkező kis és közepes aktivitású hulladékok elhelyezésén is.

Az újjáépítést a Veszprémber Zrt. koordinálta, a cég 4,3 milliárd forintot kapott eddig, de további 1,37 milliárd forintnyi számlája vár kifizetésre. A 30 főt foglalkozató száz százalékban hazai tulajdonban lévő cég, eddig is a régió meghatározó vállalata volt, a mostani munkák után még inkább így lehet. A károsultak kárenyhítésére 1,3 milliárd forintot költött, részint közvetlenül az OKF egymilliárd forint értékben, de 361 millió forintot kaptak a környező települések lakói az helyi önkormányzatokon keresztül.

A 34 milliárd forintos gigaprojekt irányítását a kormánybiztosi iroda irányítja - amely eddig a működésére 45,2 millió forintot költött, ami példásan olcsó, hisz a csak a közvetlen irányító testületben dolgozók bérét sem fedezné az összeg. Az OKF által megbízott ügyvédek ennél lényegesen többe kerültek, eddig 392 millió forint értében nyújtottak be számlát jogi szolgáltatásokból, ebből 361 millió forintot kifizettek.

Jelenleg a kiadások a Belügyminisztériumban (OKF), a Vidékfejlesztési Minisztériumban, illetve a honvédelmi tárcánál futnak össze - vagyis eddig az utolsó fillérig az adófizetők állták költségeket. Már a katasztrófa első napjaiban a kormány első teendője volt a károkozó Mal Zrt. állami ellenőrzés alá vonása. Ez a felügyelet a napokban szűnt meg, így a magyar tulajdonosok visszakapták a teljes irányítást a cég felett. A katasztrófa első napjaiban a tulajdonosok felajánlották a magyar államnak a cégüket, ám ezzel a lehetőséggel nem élt a kormány.