Azok a játékok, amelyek lenyelhető erős mágnest tartalmaznak, nagy veszélyt jelentenek a gyermekek számára. Egynél több mágnest vagy egy mágnest és egy mágnesezhető tárgyat (például vas vagy nikkel) lenyelve, ha ezek a belekben összetapadnak, és a bélfalakat maguk közé zárják, akkor bélelzáródást vagy bélperforációt okozhatnak, amely súlyos, akár halálos kimenetelű is lehet.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a bélperforáció vagy -elzáródás felismerése könnyen téves lehet, mert sok gyermek csak influenzaszerű tüneteket mutat.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriumában vizsgálta a termékkört, és a vizsgált 30 játékból 8 esetben (27 százalék) állapított meg nem megfelelőséget.
A vizsgált termékek listája itt található.
Gondok és aggályok
Az idei vizsgálatban a nem megfelelő játékok körét jellemzően a darts és a horgászkészletek alkotják. A darts esetében a veszély abban áll, hogy a táblához való tapadást biztosító erős mágnesnek vagy mágnest tartalmazó fejnek a nyílhoz való rögzítettsége nem megfelelő, ezért azt a gyermek könnyűszerrel eltávolíthatja, és ezek méretüknél fogva lenyelhetőek. A mostani témavizsgálat során talált ilyen játékok egyike sem elégítette ki a követelményeket, azok mágneses erőssége körülbelül hétszerese volt a megengedett értéknek.
A horgászkészleteknél szintén a nem megfelelő rögzítés okozza a veszélyt. Az előírt terhelés hatására hatféle játékból négynél a mágneses fej leszakad a horgászbotról, ezek a mágneses fejek méretük alapján szintén lenyelhetőek. Ezeknél a játékoknál a mágneses erősség egy esetben a megengedett érték több mint másfélszerese, a többi esetben körülbelül háromszorosa volt.
A fentieken kívül egy napelemes billegő virág sem felelt meg az elvárható feltételeknek. A játék az ejtővizsgálat során eltört, így hozzáférhetővé vált a benne lévő lenyelhető méretű mágnes, amelynek a mágneses erőssége a megengedett érték közel másfélszerese volt, tehát a fentiekhez hasonlóan a korábban részletezett veszélyt hordozza magában.