Bárány László szerint a magyar baromfitermékeknek az orosz piacról a tilalom miatt kiszorult termékekkel kell majd versenyezniük az unió piacán - így belföldön is - és a harmadik országokban egyaránt, hiszen az embargó miatt piacot keresnek majd maguknak. Ez igen jelentős versenyt, esetenként hátrányt jelent a magyar termékek számára. A szakember jelezte: a brojlercsirke kivitele Oroszországba nem jelentős, viszont a magyar kacsa-, a liba-, valamint pulykahúst, amelynek exportja nagymértékű, közvetlenül is rendkívül kedvezőtlenül érinti a tilalom.
Az elnök utalt rá: csütörtökön éppen orosz vevőivel tárgyalt, amikor értesült az orosz korlátozó intézkedésekről. A nála tartózkodó orosz üzletemberek szerint az egyes államokkal szembeni tényleges embargós intézkedéseket az adott ország Oroszországgal szembeni megnyilvánulásai határozzák majd meg.
Arról is beszéltek, hogy az embargós intézkedések miatt kieső élelmiszerek egy részét Oroszország várhatóan Dél-Amerikából pótolja. Ezért előreláthatólag például Brazília, Argentína és Chile vámmentességet kap a hazájukba szállított élelmiszerekre. A hiányzó áruk egy részét pedig Oroszország maga termeli majd meg, így például a csirkehús egy részét, mivel az idei orosz gabonatermés jobb lett a vártnál.
Az Oroszország által bevezetett korlátozó intézkedések a magyar baromfi ágazatban működő cégeket több ok miatt is érzékenyen érintik, a közvetett hatások lesznek a legerősebbek - vélekedett Bárány László, a Broilerszövetség elnöke, a Baromfi Termék Tanács (BTT) volt elnöke az MTI megkeresésére.
A halágazat megússza
A magyar halágazatot nem érintik az élelmiszerimportra kivetett orosz tilalmak - tájékoztatta Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. elnök-vezérigazgatója az MTI-t. A Magyar Haltermelők Szövetségének volt alelnöke elmondta: a magyar halászok és horgászok éves szinten 12-15 ezer tonna édesvízi halat termelnek, amelynek 20-25 százaléka megy a nemzetközi piacokra, jelentős része Romániába és nyugat-európai országokba. Hozzátette: a magyar halgazdaságok élő halat a nagy földrajzi távolságok következtében nem exportálnak Oroszországba.
A fagyasztott édesvízi halak kivitele szintén nem számottevő, mivel húsuk rosszabbul fagyasztható, lazább szerkezete és zsírossága miatt, így kiolvasztás után nem felel meg az orosz piaci elvárásoknak. Gazdasági típusú kötelék nincsen a magyar és az orosz halpiac között, azonban rendkívül jó kutatóintézeti kapcsolatokat ápol a két ország - tette hozzá.
Oroszország csütörtökön intézkedéseket rendelt el az Oroszország ellen szankciókat alkalmazó országokkal szemben. Dimitrij Medvegyev miniszterelnök bejelentette, hogy teljes embargót vetnek ki a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékekre, a baromfi, a hal, a sajt, a tej, a tejtermékek behozatalára az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából. Az intézkedés egy évre vonatkozik.