Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) tegnap jelentette be, hogy "rémhírterjesztés bűntette miatt" feljelentést tettek olyan cikkek kapcsán, amelyek "a favipiravir hatóanyagú gyógyszerek hatásosságát kérdőjelezik meg" a Covid-19 ellen. A hatóság szerint ezek a cikkek "a koronavírus járvány elleni védekezés eredményességét is akadályozhatják, és alkalmasak lehetnek arra, hogy a betegek bizalma a gyógyszerekben és a gyógyszer által kiváltott gyógyhatásban megrendüljön".
A közlemény nem jelöl meg konkrétan egyetlen ilyen cikket sem, de a járvánnyal kapcsolatos híreket követők számára egyértelmű, hogy melyik két írásra – 24.hu és qubit.hu – gondoltak (vagy ha nem is erre gondoltak, a közvélemény és a tudományos élet épp az előbbiek miatt ezekkel fogja azonosítani a feljelentésüket) - írja Ferenci Tamás a saját honlapján közölt véleménycikkében, amelyet a Telex szúrt ki.
Kapcsolódó
A kutató felsorolja a szerrel végzett vizsgálatokat, kifejti, hogy bár kezdetben valóban voltak biztató eredmények, a legfrissebb metaanalízisek szerint nem sikerült kimutatni kedvező hatást a halálozást és a lélegeztetési igényt illetően. A kimutatott pozitív hatás klinikailag minimális jelentőségű volt, más tanulmányokat pedig hamisítás gyanúja miatt hivatalosan is visszavontak. A Szent László Kórházban végzett hazai vizsgálat sem tudta kimutatni a favipiravir pozitív hatását.
Miután a kórházban kezelt betegeknél nem sikerült érdemi hatást kimutatni, a kutatás abba az irányba fordult, hogy a járóbetegeknél, rögtön a tünetek megjelenése, illetve a diagnózis felállítása utána alkalmazva hatásos lehet-e a gyógyszer. Ezek azonban szintén sikertelenül végződtek. A japánok, ahonnan maga a gyógyszer származik, le is állították a saját vizsgálatukat - írja Ferenci.
Mint rámutat, ezek fényében érthető módon a favipiravir használata nem szerepel sem az amerikai, sem az angol, sem a német, sem a WHO kezelési irányelvében sem.
Látható tehát, hogy a favipiravir hatóanyagú gyógyszerek hatásosságának megkérdőjelezése teljes mértékben megfelel az orvostudomány jelenlegi álláspontjának.
- fogalmaz Ferenci Tamás, aki felveti, mindezek tudatában egyáltalán hogyan szerepelhet a magyar Covid-19 kezelési protokollban ez a gyógyszer.
Az igazi problémának azonban nem is ezt, hanem a transzparencia hiányát tartja: azt, hogy nem ismerhető meg, hogy a magyar irányelv kidolgozói milyen tudományos ismeretek alapján, milyen bizonyítékokra támaszkodva fogalmazták meg ajánlásukat. Az OGYÉI feljelentéssel fenyegető közleménye is úgy fogalmazza meg állításait, hogy semmilyen bizonyítékot nem állít mellé a közvélemény számára, a favipiravir hatásosságára tett állítását nem indokolja meg, nem támasztja alá tudományos bizonyítékokkal - hangsúlyozza a kutató.
Ferenci ennél is jóval nagyobb gondnak tartja, hogy az OGYÉI az általa el nem fogadott álláspontot nem tudományos értelemben vitatja. Nem leírja a bizonyítékait, nem megkérdőjelezi az ellentétes bizonyítékokat rámutatva azok hibáira, nem a tudományos élet szokásos fórumait veszi igénybe egy tudományos vita lefolytatására – hanem a rendőrségen büntetőfeljelentést tesz.
A kutató nyomatékosan hangsúlyozza, itt nem az történt, hogy az
Egészen perverz helyzettel állunk tehát szemben: a favipiravir hatásosságáról a tudományos ismeretekkel szembenálló kijelentést tevők feljelentik a tudományos ismeretek talaján álló kijelentést tevőket – rémhírterjesztés miatt.
A szakember álláspontja szerint a nyilvánosság előtt zajló kommunikáció olyan mintázatot mutat, és azt a látszatot kelti, hogy a szándékuk: megfélemlíteni a kutatókat (egy potenciálisan letöltendő börtönbüntetéssel fenyegetett bűncselekményről van szó!), megmutatva, hogy mi történhet, ha valaki elmondja a – tudományos, szakmai – álláspontját.
Mint írja, az OGYÉI meg sem próbál vitatkozni, egyetlen tudományos cikket nem citál, egyetlen kutatásra nem hivatkozik – hanem büntetőfeljelentést tesz. Egy gyógyszer hatásosságáról szóló tudományos vitát nem lehet egy rendőrségi eljárás közepette kezelni, a tudomány művelői közötti vitát nem lehet jogszolgáltatás szintjén kezelni - hangsúlyozza a kutató.
Szavai szerint:
az OGYÉI nem használhatja fel egy tudományos vitában eszközként, hogy feljelentést tesz, hátha a vitapartnereit elviszi a rendőrség. Ennek a gondolata is ijesztő, és úgy vélem, hogy már a lehetőségének a felvetése is példátlan támadás a magyar tudományos élet ellen, hiszen ennek a puszta említése is alkalmas a "dermesztő hatás" elérésére,...hogy a kutatók ne merjék elmondani a szakmai véleményüket, attól való félelmükben, hogy azért esetleg büntetőeljárás indulhat. Ebből fakadóan ennek a jelentősége szerintem messze túlmutat a favipiravir hatásosságán.
- áll Ferenci cikkében.
Ferenci Tamás szerint a probléma független attól, hogy kinek van igaza, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a gyógyszerhatóság börtönbe zárással fenyegető eljárást indítson azért, mert kutatók elmondták a legjobb tudásukon és friss nemzetközi kutatási eredményeken alapuló véleményüket egy tudományos kérdésben.
A valódi kutatók véleményének az elnyomása szerinte olyan vákuumot teremt, amit mindenekelőtt az áltudomány fog betölteni. És az viszont tényleg "akadályozhatja a koronavírus járvány elleni védekezés eredményességét", és "alkalmas lehet arra, hogy a betegek bizalma a gyógyszerekben és a gyógyszer által kiváltott gyógyhatásban megrendüljön" - figyelmeztet Ferenci Tamás.
Ferenci szerint bármennyire is apróságnak tűnik a favipiravir hatásosságának kérdésköre, a magyar egyetemeknek, kutatóintézeteknek, a tudományos akadémiának nagyon egyértelműen és nagyon határozottan ki kellene állniuk a tudományos véleménynyilvánítás szabadsága mellett, s az orvostudomány elleni támadást nem szabad szó nélkül hagyni, különben senki sem tudhatja, hogy mi lesz a következő lépés. Csak azt, hogy annak mi lesz az áldozata: a magyar tudomány és a magyar emberek egészsége - írja véleménycikkében Ferenci Tamás.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!