A rendőrség munkájához köthető 18 fegyverhasználat, két esetben elég volt figyelmeztető lövést leadni, 16 alkalommal viszont célzottan tüzeltek. Utóbbi akcióknál három eset a gyanúsított halálával végződött - olvasható a cikkben.
Felfegyverzett bűnözővel legtöbbször a TEK kommandósai néznek szembe, ám a szervezet fennállása óta végrehajtott több száz akcióból mindössze egy esetben adtak le célzott lövést: akkor egy mesterlövésznek kellett ártalmatlanítania egy felfegyverkezett elkövetőt. A TEK azt közölte, hogy gyakorlatilag hetente kell olyan szituációt megoldaniuk, amikor a célszemély fegyverrel rendelkezik vagy felfegyverkezve áll ellen, ugyanakkor minden esetben törekednek arra, hogy lövések nélkül oldják meg a helyzetet.
Kapcsolódó
A számok azt mutatják, hogy a hazai hatóságoknak - különösen a külföldi kollégáikhoz képest - ritkán kell fegyverhez nyúlniuk - írta a lap. Magyarországon évek telnek el halálos kimenetelű incidens nélkül, miközben Németországban nyolc, Hollandiában pedig hét olyan hatósági akció történik évente, amelynek következtében az elkövetőt lelövik és az belehal a sérüléseibe. A magyarnál csak az Egyesült Királyság - a rendkívül súlyos bűnözési mutatóval rendelkező Észak-Írország nélkül - számított területe a békésebb, ahol arányaiban még a magyarnál is ritkább a hatósági fegyverhasználat.
A nyugati világban egyértelműen az Egyesült Államokban fordul elő a leggyakrabban hatósági fegyverhasználat: itt a hivatalos adatok szerint évente 300-400, míg a The Washington Post összesítése szerint átlagosan 1100 embert lőnek le valamilyen akció során. Az Egyesült Államokban azonban a lakossági fegyverhasználat is rendkívül elterjedt, így csak 2018-ban 150 rendőr veszítette életét tűzharcban.
Minderről bővebben a Népszava cikkében olvashat.