Magyarországon a koronavírus-járvány digitális fellendülést okozott az egészségügyben, mind a betegek, mind az orvosok oldaláról - ez derül ki a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének felméréséből, elmérésből, melyben 1576 orvos és 198 fogorvos vett részt. Egyre többen hasznnálnak e-receptet, online időpontfoglalást, okosórát, egészségügyi applikációt, távvizitet vagyis a telemedicina különböző eszközeit.
A válaszokból megállapítható, hogy az orvosok nyitottak a változásokra, több mint 90 százalékuk napi rendszerességgel használja munkájához az internetet. Az életkor tekintetében elmondható, hogy a fiatalabb korosztály a leglelkesebb, a 35-45 év közöttiek pedig a legintenzívebb felhasználói az egészségügyi célú internethasználatnak.
Az egészségügy digitalizációja a mindennapi orvoslás és a hazai orvosképzés szerves része kell legyen, a válaszadók 70 százaléka elképzelhetetlennek tartja a jövőt enélkül – mondta Győrffy Zsuzsa docens, a kutatás egyik vezetője.
Az orvosok szerint a betegek ezeket tartják a legfontosabbnak:
- e-mailes kommunikáció,
- a képek és leletek elektronikus megosztása,
- az online időpontfoglalás
- és a távkonzultáció – mutat rá Girasek Edmond a kutatás másik vezetője.
Az orvosok jelentős része jónak tartja, hogy a betegek digitális eszközöket használnak betegségmonitorozásra, edukációra. A betegek el is várják az orvosoktól, hogy segítséget kapjanak abban, mit olvassanak, melyik weboldalon tájékozódjanak, milyen alkalmazásokat használjanak. A válaszadók közel 80 százaléka több-kevesebb rendszerességgel ajánl is pácienseinek egészségre ösztönző, preventív weboldalakat, közel felük pedig ezzel kapcsolatos applikációkat, közösségimédia-forrásokat. Nem meglepő, hogy többségben vannak köztük a háziorvosok – ők azok, akik leginkább támogatják a telemedicina alkalmazását.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!