Az elemző szerint bár folyamatosak az egyeztetések a magyar kormány és az EU/IMF párosa között és rövid távon az adósságfinanszírozás is megoldottnak mondható, de nem látja azt a kormányzati elszántságot, ami a szükséges szerkezeti átalakítások végrehajtásához kell, és amelyek növelnék a gazdaság potenciális növekedési ütemét. Mivel a magyar gazdaság véleménye szerint "rendkívül gyenge", ezért fennáll a kockázata annak, hogy mindez "ördögi körré" válik Magyarországon. A fokozottan pesszimista kommentár végén az elemző úgy fogalmaz: a várhatóan létrejövő EU/IMF-megállapodás sem valószínű, hogy fordítana a kedvezőtlen magyarországi trendeken és ezzel kapcsolatban további jelentős forintgyengülés kockázatára is utal.
Bár lassan, de azért halad a hivatalos hiteltárgyalások megindulásához kapcsolódó előfeltételek teljesítésével a magyar kormány és a Merrill szakértője szerint a hivatalos tárgyalások egy hónap múlva meg is indulhatnak majd. Nem gondoljuk, hogy azok a területek, amelyeken nézetkülönbség van még a magyar kormány és az Európai Bizottság között, leküzdhetetlenül nagyok lennének, de mégsem várjuk azt, hogy a viták gyorsan rendeződnek - teszi hozzá az elemző. Továbbra is elérhetőnek tartja a befektetési bank szakértője azt, hogy a hitelmegállapodás a második negyedév vége előtt létrejön, de felhívja a figyelmet az elcsúszás kockázatára.
Ez kevés lesz Brüsszel meggyőzéséhez
A Merrill szakértője szerint az a kis költségvetési kiigazító csomag (a GDP 0,4 százaléka), amelyet a kormány múlt héten hirtelen bejelentett, két ok miatt sem fogja feltétlenül kielégíteni Brüsszelt:
- a csomag nagy része nem tartós hatású szerkezeti kiigazítást tartalmaz (pl. BKV-nak szánt támogatás csökkentése, minisztériumok kiadási keretének nyirbálása)
- a csomag mérete is nagyobb kellene, hogy legyen. A londoni elemző szerint ugyanis 2013-ra a GDP arányában 3,5 százalékos államháztartási hiány várható, míg a kormány hivatalos deficitcélja 2,2 százaléka
A befektetési bank szakértője szerint két főbb ok miatt csökkent a magyar kormányra nehezedő nyomás az utóbbi időszakban, hogy gyorsan egyezzen meg a nemzetközi szervezetekkel:
- a befektetői hangulat javult, erősödtek a magyar eszközárak,
- nincsenek rövid távon gondok az adósság finanszírozásával.
Raffaella Tenconi emlékeztet arra, hogy a magyar állam forint eszközei mintegy 6 milliárd eurót értek el tavaly év végén a monetáris intézményeknél (MNB-betét), emellett mozgósítható tartalékai vannak a magánnyugdíjpénztári vagyonból, a Mol oroszoktól visszavett pakettjéből és az elmúlt hetekbeli forintalapú állampapír aukciók is jobban sikerültek a tavaly őszi sorozatnál. Összességében megjegyzése szerint ha nagyon rosszul alakulnának a dolgok az állampapírpiacon, akkor is év végéig lenne elegendő tartaléka a kormánynak az adósságfinanszírozáshoz. Azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy magas a külföldi befektetők magyar állampapírpiaci szerepe és ha a hangulat fordul, akkor az a forintot megviselheti, az állam pedig korlátokba ütközhet a piaci alapú adósságfinanszírozásban.
Borúsak a középtávú kilátások
A fentiek miatt az elemző összességében nem aggódik, ami miatt viszont igen, azok az ország közép távú gazdasági növekedési kilátásai. Véleménye szerint ugyanis a múlt évi néhány biztató szerkezeti reformlépés után (tb-rendszer, munkaerőpiac) a kormány a közelmúltban visszalépett néhány fontos tervtől és az állami juttatásokkal kapcsolatos reformok végrehajtása iránti elkötelezettség alacsonynak mutatkozik. Úgy látja, hogy a drasztikus minimálbér-emelés és a bérkompenzációs rendszer összességében kioltja azt a pozitív hatást, amelyet a korábbi kormányzati intézkedések a munkaerőpiacra gyakoroltak. Emellett a egykulcsos adórendszerbe vitt második kulcs bonyolultabbá tette az adórendszert, rontva az üzleti környezetet.
Elismeri, hogy bár a nagy autóipari és hozzá kapcsolódó kapacitások a GDP-t akár 3 százalékponttal is emelhetik 2013-2014-ben, de véleménye szerint nem ez a lényeg, hanem az, hogy a tartós gazdasági növekedéshez kiszámítható üzleti környezet kell. Mindemellett azt is kritikusan jegyezte meg, hogy várakozásai szerint a kormány által végrehajtott, a devizahiteleseket segítő csomagoknak nem lesz érdemi pozitív hatása a lakossági fogyasztásra a következő negyedévekben, mivel a fennálló adósságállománynak csak kis részétől szabadultak meg a családok, azt is jórészt megtakarításaik leépítésén keresztül (végtörlesztés). Ez, illetve a csökkenő foglalkoztatottság inkább az óvatossági jellegű megtakarításokat élénkíti a fogyasztás helyett.
Nem várható kiszámítható környezet
Raffaella Tenconi a kommentár végén kitér arra is, hogy nem valószínű a kormánypártok népszerűség-csökkenésének megállása tekintettel a gazdasági növekedés előtt tornyosuló akadályokra. Ez pedig nem segíti az ismét kiszámíthatóbb gazdaságpolitikai környezet kialakulását. A helyzet tehát újból a szokatlan lépések felé lökheti a kormányt, amely intézkedésekben csak akkor lehet átmeneti szünet, ha a piaci nyomás ismét fokozódik.
Mindezen háttér mellett az elemző szerint végül megszületik az EU/IMF-megállapodás, de az abban foglalt feltételek végrehajtását már jelentős kockázatok övezik. Éppen emiatt érvel amellett, hogy a megállapodás létrejötte nem fogja megfordítani a mostani kedvezőtlen trendeket Magyarországon. A monetáris politika kapcsán csupán annyit jegyez meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank várhatóan a jelenlegi szinten tartja egyelőre az alapkamatot, de hirtelen óvatossá fog válni, ha az euró/forint árfolyam ismét tesztelné a 320-as szintet.