Magyarország a megfelelő gáztározói készleteknek és a hosszú távú szerződéseknek köszönhetően felkészült a fűtési időszakra a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke, Horváth Péter János szerint – foglalta össze a Portfoliónak adott interjú tartalmát az MTI.
Horváth Péter János elmondta, hogy a belföldi gáztározó-kapacitásokat az EU-tagállamok átlagosan az éves felhasználás 27 százalékát tartalékolhatják, Magyarország viszont 58 százalékot, és a belföldi tározók töltöttsége már most meghaladja a 60 százalékot. A földgázellátást biztosító hosszú távú szerződések kiszámíthatóan ütemezett, biztonságos importot tesznek lehetővé, és a Szerbia felőli új földgázvezetéknek köszönhetően olyan útvonalon érkezhet a lakosság számára fenntartott gáz, amelyet nem érintenek az Északi Áramlattal kapcsolatos viták.
Nagy tároló kapacitások
A Magyar Földgáztároló Zrt. négy földalatti gáztároló létesítménnyel rendelkezik Magyarországon, összesen 4,43 milliárd m3 mobilgáz tárolói kapacitással. Eközben az éves gázfogyasztás itthon 9,5-11 milliárd köbméter között alakul a FGSZ Földgázszállító Zrt. szerint. A legutolsó, 2020-as adatok szerint 10,44 köbméterre volt szükség.A magyar betárolási adatokat árnyalhatja, hogy Szerbia bejelentette a nyáron, hogy Magyarországon keresztül vásárol 500 millió köbméter földgázt. Lapunk annak kapcsán megkereste az MFG Magyar Földgáztároló Zrt.-t korábban, hogy ez beleszámít-e a tárolói töltöttségbe, de állításuk szerint a vonatkozó szerződések üzleti titkot képeznek, így nem adtak tájékoztatást. Amennyiben a szerb betárolás is beleszámít, akkor az a teljes kapacitás 11,25 százalékát jelenti, így most valamivel 50 százalék alatti töltöttségi adatról beszélhetünk. Ez azonban egyelőre csak találgatás.Nem lesz egyszerű leválni az orosz földgázról
A MEKH elnöke az interjúban azt is elmondta, hogy Európa és különösen Magyarország számára nem reális cél az azonnali és teljes függetlenedés az orosz eredetű gáztól, annak kiváltására nincs elegendő más földgázforrás. Úgy vélekedett, hogy az Európai Unió orosz földgázbeszerzésektől való függetlenedési terveinek legtöbbje csak közép- vagy hosszú távon lehet hatékony, de az előttünk álló fűtési időszakban keveset segítenek. (Magyarország ebből a sorból valamennyire ki is lóg: Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán bejelentette, hogy sikerült megállapodni a Gazprommal napi 5,8 millió köbméter többlet földgázvásárlásáról – a szerk.)
Beszélt arról is, hogy az energiahordozók jelentős drágulása a gazdaság működőképességét is veszélyezteti, ilyen körülmények között a belföldi áramtermelés felértékelődik. Szerinte a Paksi Atomerőmű a hazai áramellátás közel felét biztosítja, ezért fontos, hogy új blokkok belépéséig megbízhatóan, teljes kapacitással termeljen az év minél nagyobb részében.
Hozzátette, hogy az energiafüggetlenségben jelentős szerep hárul a naperőművi kapacitásokra. Magyarország az energiastratégiában 2030-ig vállalt 6500 megawattos (MW) beépített teljesítményt sokkal hamarabb fogja elérni, mivel a már működő több mint 3000 MW-nyi naperőművi kapacitás mellett további mintegy 4000 MW beruházás rendelkezik kiadott csatlakozási engedéllyel - fejtette ki.
Horváth Péter János arról is beszélt, hogy az időjárásfüggő kapacitások egyensúlytartási kihívást jelentenek, ezért kiemelten fontosnak nevezte a hálózatfejlesztést, és azt, hogy a a megújuló termelők a szabályozási piacokon is megjelenjenek. A MEKH ezért tette kötelezővé az akkreditált szabályozási képességet a 0,2 megawattnál nagyobb naperőmű számára. A hálózat befogadóképessége akkumulátoros tárolók telepítésével is bővíthető, erre kormányzati támogatást lehet igényelni. Szükség lesz új erőművekre is, az újraiparosítás ugyanis rövid időn belül további 2-3 ezer megawattal növeli a fogyasztói igényeket - mondta a MEKH elnöke a közlemény szerint.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!