A bejegyzés szerint Magyarország esetében nem nehéz megtalálni az okokat. Az S&P már jelezte a múlt hónapban, hogy Magyarország leminősítését helyezte kilátásba - és februárig adott magának időt a döntés meghozatalára. Ezzel szemben a Moody's viszont bóvliba vágta Magyarországot. Mindezek után nem kell vélhetően sokat várni arra, hogy hasonló lépést tegyen a Fitch is - jegyzi meg az FT blogja.
Az FT emlékeztet, hogy a döntést a forint megsínylette, 1,8 százalékot esett az euróval szemben még a csütörtöki kereskedés megindulása előtt, az elmúlt két napban pedig 2 százalékos gyengüléssel 2011 második félévére már 13 százalékos gyengülést tudhat magáénak, ezzel a Bloomberg által követett 170 deviza közül az első helyet - azaz a legrosszabban teljesítő dveiza helyét - elfoglalva.
Az S&P indoklását megemlítve megjegyzi az FT, hogy a leminősítéshez a magyar gazdaságpolitika egyre kiszámíthatatlanabb pályája vezetett. A blogbejegyzés emellett emlékeztet az EU/IMF delegáció idő előtti távozására is, aminek alapvető indoka a jegybanktörvény módosításai voltak, amellyel az MNB függetlenségét látják veszélyeztetve. Ráadásul a kormányt bosszantó lépést is tett a jegybank: keddi kamatdöntő ülésén a forintárfolyamot érintő aggodalmak miatt 50 bázisponttal 7 százalékra emelte az alapkamatot.
A blogbejegyzés idézi a hitelminősítő döntésének indokát, amelyben megemlítik, hogy magyarország közép-hosszú távú növekedési kilátásait veszélyeztetik az egyre kiszámíthatatlanabb gazdaságpolitikai lépések. A kiszámíthatatlan lépésekkel kapcsolatban az S&P megjegyezte, hogy azok a véleményük szerint kérdéseket vetnek fel az ellenőrző hatóságok függetlenségével és az üzleti környezetet is "komplikáltabbá" teszik a befektetők számára.
Az FT blogja megjegyzi: a magyar kormány a hitelminősítő által megemlített kifogásokból eggyel sem rendelkezik és egy budapesti tudósításra hivatkozva a magyar gazdsági minisztérium azon közleményét idézi, miszerint a leminősítés nem Magyarországról, hanem az euró válságáról és a piaci szereplők nyomásgyakorlásáról szól. Magyarország szenvedő alanya ennek a küzdelemnek.
Az S&P szándékosan figyelmen kívül hagyta azt is, hogy az elmúlt időszakban kedvező irányú változás következett be az értékelés alapjául szolgáló mérőszámokban és hogy a kormány továbbra is mindent megtesz, hogy 3 százalék alatt maradjon a 2012-es GDP-arányos hiány - idézi a blog a minisztérium által közölteket.
A piac azonban máshogy látja a dolgokat. A blog ezzel kapcsolatban a Danske Bank közleményét idézi, miszerint "egyértelműen aggodalomra ad okot, hogy a magyar kormány láthatóan nem veszi tudomásul, hogy milyen negatív következményei vannak a lépéseinek. Amikor a Moody's novemberben leminősítette Magyarországot, az NGM közleményében kijelentette, hogy az Magyarország elleni pénzügyi támadás volt".
A Danske Bank a blog szerint emellett szintén beidézte az NGM reakcióját a leminősítésre, amelyben a hitelminősítőn számon kérte, hogy szándékosan nem vette figyelembe az elmúlt időszak pozitív változásait. Erre a bank megjegyezte, hogy nagyon nehéz ezeket a "pozitív változásokat" meglátni és már-már érthetetlen , hogy miért nem lépett hamarabb az S&P.