Örvendetes módon folytatódott az európai mértékadó TTF tőzsdén a gáz árának csökkenése: júniusi lejáratra immár 35 dollárig esett megawattóránként a csütörtöki kereskedésben.
Mindeközben még vannak, akik aggódnak a következő téli gázellátás miatt, noha egyre kevésbé látni, hogyan tudna hiányhelyzet előállni a mostani túlkínálatból.
Lelkes exportőrök
Az orosz gáz immár kevesebb mint 7 százalékát adja az európai gázimportnak. Ha ezzel valami gond lenne, például a háború infrastrukturális hatásai miatt, érdemben ez sem zavarná meg a piacot, hiszen a világ többi gázkitermelője, akik más kontinensekről cseppfolyósított, azaz LNG gázt szállítanak, boldogok, hogy most ilyen jó lehetőség adódik számukra.
Köztük nem csak gazdag országok vannak, mint az USA vagy épp a gázból meggazdagodott Katar, hanem olyanok is, akiknek minden egyes euró vagy dollár létfontosságú. Köztük Algéria vagy Nigéria, ám a gazdagnak épp nem mondható Azerbajdzsán és Türkmenisztán is igyekszik nagyobb szeletet kihasítani a tortából, jóllehet ők alapvetően csővezetéken szállítják a gázt.
Amíg az extraprofit tart
Az orosz gáz kiesése által keltett piaci rést tehát nagyon is be akarják tölteni, különösen addig, amíg az európai ár lényegesen magasabb, mint más kontinenseken.
Óriási esésen vagyunk ugyan túl, ám míg az amerikai mértékadó tőzsdei ár átszámolva nem több, mint 7-8 euró megawattonként, és a kitermelési költség máshol is ez alatt van, még az LNG szállítás költségeivel is hatalmas bevételi lehetőségről van szó.
Most is lehet tölteni, őszre is lehet venni
Mindemellett az európai tárolók jóval magasabb szinten állnak, mint más években ilyenkor, és akár most is lehet őket tölteni, nem kell ezzel őszig várni.
Ha pedig valaki mégis aggódna, hogy mi lesz a hideg évszak kezdetén, most is vásárolhat októberi vagy akár novemberi szállításra, igaz, ezek ára már magasabb: októberre 44, novemberre 54 euró.
Hiányt tehát elég nehéz elképzelni, pláne, hogy végül még tavaly sem volt hiány, amikor hirtelen kellett sok országnak pótolnia az orosz gázt.
A hazai importár
Mint elhangzott, a hosszú távú szerződés alapján vásárolt gázért két hónappal korábbi tőzsdei árat kell fizetni: a jelenlegi importár ezek alapján 45 euró körül lehet, hisz ez volt az átlagos ár március elején.
Ez a következő két hónapban értelemszerűen csökkenni fog, utána pedig már a jövőbeni áralakulástól függ.
Ecomonitor
Gazdaságról egyszerűen, pénzügyeinkről érthetően! - Kedves Olvasónk! Ön Fellegi Tamás, az Economx.hu újságírója, kiemelt elemzőjének rovatát, az Ecomonitort olvassa. Nem is járhatna jobb helyen, hiszen a rovatban megjelenő elemzések többek között olyan érdekes témákra világítanak rá, mint a fiskális és monetáris politika kapcsolata – hogyan függ egyik a másiktól, miért lényegesek a különféle egyensúlyok (költségvetés, kereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg).
Az Ecomonitor megvizsgálja továbbá az államadósság jelentését és jelentőségét, finanszírozását, azt, hogy hol és miért merülhetnek fel problémák ezen a téren. Áttekint mindent, ami az inflációval és az arra ható monetáris politikával kapcsolatos, a hazai folyamatokon túlmenően a régió országai, az EU-tagállamok illetve a legnagyobb gazdaságok is szóba kerülnek. Munkatársunk nyomon követi a forint árfolyamának érdemibb változásait, a stabilabb időszakokat elemzi, a befolyásoló okokat feltárja. Egyidejűleg követi a főbb devizák mozgását.
Bemutatja a kedvező befektetési lehetőségeket, azok nominális és reálhozamát, áttekinti a különböző befektetések kockázatait (kötvények, részvények, kriptodevizák). Beszámol az érdekesebb nemzetközi gazdasági eseményekről, így egy-egy ország kiemelkedő növekedéséről, felzárkózásáról, sikeréről vagy épp az ellenkezője: a súlyos gazdasági nehézségekről.
Fellegi Tamás írásaiban fontosnak tartja a részvénypiacon belül a hazai tőzsde szerepét, a BÉT-en forgó főbb, közkedvelt részvények mellett a kevéssé ismert papírokat, valamint az Xtend kategóriát is górcső alá veszi majd.
Ecomonitor, az Ön iránytűje a gazdaság térképén!
Jó olvasást kívánunk.