Pénzügyminisztérium négyéves gazdasági kitekintésből sem derül ki, hogy a kormány az elmaradott magyar oktatási, egészségügyi rendszerekhez hozzá akar-e nyúlni annak érdekében, hogy növelje a magyar gazdaság versenyképességét vagy sem - írja a Népszava a költségvetési terveket elemző cikkében. Ebben arra jutnak, a PM csak a már elfogadott "gazdaságvédelmi" intézkedésektől várja a növekedés beindulását.

Így továbbra is jelentős költségvetési pénzekre számíthatnak az út- és vasútépítőcégek, folytatódik a Magyar falu és modern városok, valamint az Egészséges Budapest program. Ez utóbbi fedőnéven fut a főleg Pest megyét érintő rendelőfelújítási program, valamint az új szuperkórházak tervezése, esetleg kivitelezése is. Az intézkedések között a PM a nagyvállalati támogatásokat, a turisztikai fejlesztéseket valamint a lakásépítési programok támogatását említi. Nyoma sincs az intézkedések között a zöldfordulatnak vagy a tudásintenzív gazdaságpolitikának.

A pénzügyi tárca anyagából az derül ki, hogy a kormány nagy reményeket fűz az uniós pénzek elköltéshez. Gyakorlatilag ez az egyetlen pluszforrás, amihez a várható növekedés köthető: 2021-ben már elindulnak az új, 2021-2027-es tervezési periódusra meghirdetett programok.

A választások előtt a kormány nem rántja vissza a gyeplőt, még az idén is jelentős, 3643 milliárd forintos hiányt tervez, a tavalyi rekordméretű, 5497 milliárd forintos deficit után. Ez a GDP-hez viszonyítva 2020-ra 8,6 százalékos hiányt jelent, ami 6,5 százalékra csökken 2021-ben. Ez még egy válság után évben is kirívóan magas.

A kormány még 2022-es választási évre is három százalékot messze meghaladó, 4,8 százalékos deficitet tervez. Ebből látható, hogy a kormány az előttünk álló két évben jelentős költekezésre készül, részint a választások miatt, részint a minél gyorsabb gazdasági helyreállítás érdekében. Teheti, mert az egész világon felpuhultak a költségvetési korlátok, így nincs külső kényszer a fegyelmezett gazdálkodásra.