Nem prioritás az egészségügy a döntéshozatalban, a futottak még kategóriába került, ahol a maradékelv érvényesül, ezért a gyógyításra egyre kevesebb pénz jut  - hangsúlyozta Éger. Mint fogalmazott, folytatódik az egészségbiztosítási alapból történő kivonás, az egy főre jutó egészségügyi közkiadások Magyarországon a legkisebbek a visegrádi országok között.

Éger szerint ma csak a szerencse kérdése, hogy valaki megfelelő szintű egészségügyi ellátáshoz jusson, s az ellátáshoz való jog, a társadalombiztosítás alkotmányos védelme már az alaptörvényből is hiányzik, aminek lehetnek negatív következményei is.

Hadiegészségügy van

Hadiegészségügy van, azaz csak az aktuálisan beeső betegekkel tudunk foglalkozni, nincs forrás valódi egészségtervhez, prevenció megvalósításához, ami rövid távon ugyan drágább, de hosszú távon megtérülne. Nem intézményesült a népegészségügy, s elmaradt az egészségpolitika meghatározása - fogalmazott a MOK elnöke.

A NEK egyik legfontosabb célja volt az elkerülhető halálozás javítása, ezt  egyáltalán nem sikerült elérni, s a ma legrosszabb adatokat produkáljuk az EU- belül. Nincs változás az orvoselvándorlásban, a növekedés már csaknem exponenciális, a végzős orvosok 50 százaléka  egyenesen megy külföldre, s nincs eszköz a folyamat megállításához.

A mester-tanítvány viszony megszakad, ennek megakadályozására a középgeneráció eltávozása miatt amúgyis egyre kisebb az esély. Az orvoshiánnyal kapcsolatban Éger megjegyezte: tud olyan sürgősségi osztályról, ahol 300 százalékon dolgoznak a szakorvosok, ezt a terhelést hosszú távon nem lehet bírni. Ugyanakkor a rezidens szövetség elnökének a gyakorlati képzést kritizáló nyilatkozatára reagálva kifejtette: a gyakorlati tudás megszerzése már nagyon régóta azon múlik, hogy valaki akarja-e és megkereste-e a módját a gyakorlásnak.

Jogos a félelem

Napjaink problémájaként említette az egészségbiztosító megszüntetéséről felröppent híreket, s az ezzel kapcsolatos félelmeket az általa ismert tervezetek alapján jogosnak tartotta.

A jövőre nézve kifejtette, csak az emberközpontú megközelítés fogadható el, érdemi politikai döntés kell a hiányzó egészségpolitika megalkotásáról. Nélkülözhetetlennek nevezte a haladéktalan és jelentős forrásbővülést, annak tükrében, hogy a 2012-ben tovább csökkenő E-alapból nem lehet teljesíteni az ellátást.

A NEK egyhangúlag elfogadott határozatában soron kívüli egyeztetést kezdeményez Orbán Viktor miniszterelnökkel, hogy közösen tekintsék át az elmúlt két év törvényalkotását, a társadalmi szolidaritás megfelelő helyreállításáért, annak törvényi garanciáinak elfogadásáért és az alaptörvény szellemiségének betartása érdekében. A határozat szerint a szolidaritás és az öngondoskodás egyensúlyát közösen kell megteremteni, azt nem a profitérdekelt pénzvilág határozza meg, hanem Magyarország polgárai - hangsúlyozzák.