Bár már vannak fontos kínai beruházások Magyarországon, az áttörés egyelőre nem történt meg - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Lőcsei Tamás a PwC Magyarország cégtársa az Investing Guide Hungary 2012 című kiadvány bemutatóját követően. A szakember úgy látja, egy nagyobb volumenű, több száz millió eurós invesztíció nyithatna utat a további befektetések előtt, ám erre két-három évet még biztosan várni kell. Dobos Erzsébet, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) elnöke ezzel szemben úgy véli, nem feltétlenül egy Mercedes-nagyságú beruházás kell ahhoz, hogy magával húzza a többi kínai befektetőt, hanem az, ha több kisebb üzlet beérik és pozitív példával szolgál. Az érdeklődés folyamatos, rengeteg delegáció érkezik Kínából - tette hozzá az elnök.
Abban egyetértett a két szakember, hogy a régiónk országai között hatalmas a verseny a kínai befektetésekért, mindenki Európa kapuja akar lenni és mindenki keresi a beruházók kegyeit. Dobos és Lőcsei úgy véli, e téren a sikerhez a beruházáshoz nyújtott kedvezmények mellett kiemelten fontosak a jó politikai kapcsolatok is. A HITA elnöke aláhúzta: Magyarország előnye lehet az itt működő Bank of China-kirendeltség, a népes kínai kolónia, valamint a már megvalósult befektetések, például a BorsodChem-akvizíció eredményessége.
Lőcsei szerint elsősorban autóipari, illetve elektronikai és informatikai, valamint élelmiszeripari befektetők érdeklődhetnek Magyarország iránt. Azt, hogy ez még csak lehetőséget jelent, az is jelzi, hogy aközött a kilenc távol-keleti (jellemzően kínai és dél-koreai) potenciális befektető között, amelyekkel tárgyalásokat folytat a HITA, főként elektronikai és a vegyipari cégek vannak, autóipari vállalkozások nincsenek. Ebből a kilences körből Dobos Erzsébet tájékoztatása szerint legkorábban 2012 végén, 2013 folyamán várható pozitív befektetési döntés.
A nyugat-európai befektetőkhöz képest jóval hosszadalmasabb a döntési folyamat, egy-egy témát jellemzően többször körbejárnak az érdeklődők - fogalmazott a HITA elnöke. Az is kínai sajátosság, hogy nem elsősorban zöldmezős beruházásban gondolkodnak, hanem inkább meglévő, esetleg fejlesztésre szoruló céget vásárolnának fel. Erre lehet jó példa az a nemrégiben közzétett felhívás, amelynek értelmében a kínai Precision Products Manufacturing (PPM) Ltd. egy magyarországi, közepes méretű, évi 20-150 millió euró forgalmú, Tier 1 vagy Tier 2 szintű autóipari beszállító cégbe szállna szállna be.