Sokat gyorsult az uniós pályázatok elbírálása: a formai hibák miatt elutasított pályázatok aránya - a korábbi csaknem 70 százalékos aránnyal szemben - ma alig 15 százalék. A kormányváltáskor a kifizetések heti átlaga 5,5 milliárd forint volt, ugyanez a mutató az utolsó hetek kifizetéseit tekintve 32 milliárd forint - derült ki Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter Nemény András MSZP-s országgyűlési képviselő kérdésére adott írásos válaszából.

A gyorsítások nyomán a rendelkezésére álló források 95 százalékát már meghirdették, és a tervek szerint pár hónapon belül a teljes uniós keret elérhető lesz a pályázók számára. A forrásoknak több mint 80 százaléka támogatási döntéssel már le van kötve, lehívásuk már "csak" a projektek megvalósításának ütemétől függ - sorolta a tárcavezető, aki szerint a cél az, hogy a programozási periódus tényleges zárásáig, azaz 2015 végéig minden rendelkezésünkre álló forrást képesek leszünk lehívni. Ez pedig az unióban egyedülálló teljesítmény lenne.

A magyar kormány a 2007-2013-as programozási időszak végéhez közeledve minden fejlesztéspolitikai intézkedését ahhoz a célhoz igazítja, hogy Magyarország forrásvesztés nélkül használhassa fel a rendelkezésére álló támogatásokat. A gyorsítás érdekében egységes eljárásrendet alkottak, központosított rendszert vezettek be a közbeszerzéseknél, a közreműködő szervezetek számának csökkentésével átláthatóvá tették az intézményrendszert. Egyszerűsítették a pályáztatást, a pályázóknak a korábbinál jóval kevesebb adatlapot és mellékletet kell kitölteniük, beadniuk, továbbá ezt megtehetik akár elektronikus formában is. Rövidült a kifizetések előírt határideje, egyszerűsödtek a kiemelt projektek előkészítésére vonatkozó szabályok és bevezették a kifizetési folyamatba iktatott elektronikus aláírást - olvasható a miniszteri levélben.