A tájékoztatás szerint a jelenleg évente termelődő 2 milliárd tonna hulladék 2050-re 3,4 milliárd tonnára nő, ezért többet kell tenni az újrahasznosítás érdekében.
A jelentés szerint Magyarország esetében a hulladékgazdálkodási rendszer jelentős reformja ellenére az eredmények még nem láthatóak. A lassú előrehaladást az okozza, hogy kevés intézkedés ösztönzi arra a háztartásokat, hogy részt vegyenek a szelektív hulladékgyűjtésben, valamint nem megfelelőek az ágazat jelentős javulását segítő gazdasági eszközök sem.
Mint írták, noha Európában, ahogy Magyarországon is fejlődik a hulladék-gazdálkodás és -újrahasznosítás, az uniós bizottság intézkedéseket javasol a célkitűzések elérése érdekében.
A javasolt intézkedések között szerepel a gyártók felelősségére vonatkozó intézkedések meghozatala, olyan ösztönzők bevezetése, mint például a differenciált hulladéklerakási díj, illetve hulladékégetési adó. A javaslatok között szerepel a hulladék összetételére és területi megoszlására vonatkozó, akár háztartásokra lebontott, pontosabb adatgyűjtés is. A bizottság szerint további kommunikációs kampánnyal kell ösztönözni a háztartásokat a szelektív hulladékgyűjtésre, annak környezeti hatásait hangsúlyozva.
A fotó forrása: Bay Ismoyo/AFP.