Az év során tartósan magas maradhat kiskerforgalom növekedése a reálbérek jelentős növekedése és a foglalkoztatás emelkedése miatt, így a bővülés éves átlagban 5 százalék közeli lehet a tavalyi - fehéredési hatást is tükröző - 5,8 százalékos növekedés után - kommentálta a KSH friss adatait Suppan Gergely, a Takarékbank Zrt. elemzője.

A második negyedévben 6 százalékra gyorsult a kiskerforgalom növekedése az első negyedévi 4,4 százalékról, így hozzájárulhat a GDP gyorsulásához. A forgalom növekedését a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac élénkülése is támogathatja. Növeli a háztartások elkölthető jövedelmét a kamatcsökkentések hatására a referencia kamatlábakhoz rögzített hitelek törlesztő részleteinek csökkenése is - véli az elemző.

A várakozásoknak megfelelően bővült júniusban a forgalom. Idén eddig minden hónapban konzisztens módon erős volt a növekedési ütem - mondta Ürmössy Gergely, az Erste Bank Zrt. vezető makrogazdasági elemzője. Ezannak köszönhető, hogy a nettó reálbérek jelentősen növekednek idén, hiszen az infláció továbbra is kifejezetten nyomott szinteken tartózkodik, az szja egy százalékponttal csökkent, valamint a munkaerőpiac kifejezetten feszessé vált. A forgalom növekedését segítette továbbá az is, hogy a vasárnapi zárva tartás feloldását követően fokozatosan újra kinyitottak az üzletek a hét utolsó napján is.

A prognoszta szerint az év második felében is hasonló ütemű lehet a növekedés, az év egészében pedig meghaladhatja az 5 százalékot. Idén a háztartások fogyasztása lehet a GDP-növekedés elsődleges motorja.

A kiskereskedelem továbbra is jó teljesítménye arra enged következtetni, hogy a fogyasztási hajlandóság fokozatosan emelkedik, mindamellett, hogy a lakosság rendelkezésre álló jövedelme is tartósan bővül - véli Virovácz Péter, az ING bank Zrt. vezető makroelemzője. A második negyedéves GDP-növekedést elsősorban a fogyasztás húzza majd. Várakozása szerint jövő pénteken a KSH 2,3 százalékos éves bázisú GDP-növekedésről számolhat be.

Júniusban 9,7 százalékkal bővült a nem-élelmiszerjellegű boltok forgalma, ez nagyjából várható volt, hiszen a labdarúgó Európa-bajnokság következtében emelkedhetett az elektronikai és egyéb tartós fogyasztási cikkek, valamint a szurkolói kellékek vásárlása. Ezzel szemben az élelmiszerboltok 3,4 százalékos plusza csalódást keltő. Az pedig, hogy mégsem tudott összességében gyorsulni a kiskereskedelem bővülése, leginkább az üzemanyagkutak forgalmának alakulásával magyarázható, ugyanis ott csupán 3,6 százalék volt a bővülés. Az utóbbi egyrészt a tavalyi magas bázis következménye, másrészt továbbra is árérzékenyek a fogyasztók, hiszen júniusban az üzemanyagárak havi összevetésben emelkedtek - fogalmazott a szakértő.