Bár idén a korábban vártnál dinamikusabb lesz a bérnövekedés üteme, a gazdaság versenyképességét számszerűsítő reálárfolyam mégis leértékelődik, azaz javulhat a magyar feldolgozóipar kompetitivitása – vélik az MNB szakértői.
Idén a vállalati szektor alkalmazkodása miatt csökkennek a relatív fajlagos bérköltségek (ULC), aminek következtében 4,5 százalékal leértékelődhet a reálárfolyam, azaz javulhat a magyar gazdaság nemzetközi versenyképessége – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb inflációs jelentéséből. A jegybanki szakértők szerint 2004-ben stagnálni fog a reálárfolyam, így előreláthatólag az ország kompetitivitása sem módosul.
Az előrejelzés készítői az idei nominális bruttó bérdinamikát 7,8 százalékra teszik, azaz arra számítanak, hogy a kormány 4,5 százalékos reálbérajánlása a korábban várt 6 százaléknál magasabb növekedést eredményez. A feldolgozóipari termelékenység a prognózis szerint 2003-ban mintegy 5 százalékkal nő.
Az óvatosabb bérpolitikát elsősorban az diktálja, hogy a munkaerőköltségek az utóbbi két évben jelentősen meghaladták a termelékenység növekedését. Ebbe az irányba hat a dinamikus dezinfláción, az export jövedelmezőségének visszaesésén és a konjunktúra lanyhulásán túl az is, hogy a forint reálfelértékelődése fékezőleg hat a gazdasági aktivitásra. Jövőre az MNB prognózisa szerint 5,4 százalékkal emelkedhetnek a bruttó bérek, a termelékenység pedig 4 százalékkal nőhet, a versenyképesség pedig stagnálni fog.
Becslések szerint a fajlagos bérköltség alapú reálárfolyam 2002-ben nagyjából 25 százalékkal értékelődött fel. Ebből 7-8 százalék volt magyarázható a forint 14 százalékos nominális felértékelődésével, a fennmaradó 17-18 százalékos rész pedig a termelékenység növekedésével alá nem támasztott és a külföldinél nagyobb bérnövekedés számlájára írható.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.