Magyarország kifejezetten elszántnak tűnik annak a kapcsán, hogy csökkentse a GDP-arányos államadósságot az év végére. Ebben pedig igen nagy szerepet játszik a forint árfolyama is, hiszen a magyar adósság 40 százaléka devizában van jegyezve, és az árfolyam ingadozásával arányosan nő a mértéke. Jelenleg nagyjából ha egy forintot gyengülünk az euróval szemben, akkor az 0,1 százalékponttal emeli meg a GDP-arányos adósságmutatónkat.

Varga Mihály ezért úgy fogalmazott egy pénteki interjújában, hogy "kedvező árfolyamra van szükség", ugyanis nagyon sok múlik a forinton, hogy év végére mekkora lesz az államadósság. Varga nem nevezett meg konkrét árfolyamcélt, ugyanakkor szavaiból egyértelműen leszűrhető, hogy ő mint gazdasági miniszter, erősebb forintot szeretne év végére.

Tavaly év végén a piacon kialakult egy olyan híresztelés, hogy a kormányzat ráhatásának köszönhetően láttunk éppen az év végén olyan mértékű forinterősödést, aminek köszönhetően csökkenő államadósságot tudtunk felmutatni. A csökkenés mértéke akkor éppen fél százalékpont volt, amit még 296,9-es euróárfolyammal értünk el. Az mindenképpen érdekesnek tűnik, hogy tavaly decemberben ez a szint a forintban lényegében a havi minimumot jelentette. Egy hónappal előtte még 302 forintot kértek az euróért, míg egy hónappal később 312-t.

A magyar GDP-arányos államadósság kapcsán 85 százalékos szintet jelentett a legfrissebb adatokra hivatkozva a jegybank, míg tavaly év végén még 79,4 százalékon állt a mutató (ezek a szintek ugyanakkor változtak a GDP megváltozott számítási módja miatt).