A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

A futball Európa-bajnoksághoz kapcsolódóan nem bocsátott ki befektetési alapot a K&H Alapkezelő, de olyan alapjai vannak, amelyek az olimpiához kapcsolódnak − mondta Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója a Napi Gazdaságnak. Ezek a befektetési termékek azonban nem kizárólag a sporteseményeket célozzák, hanem adott szektor vagy térség kedvező gazdasági kilátásait is. Éppen a napokban járt le a K&H fix plusz London alap, amely a 2012-es olimpia rendezési jogát elnyerő Nagy-Britannia részvénypiacaiba fektetett.

A három és fél évvel ezelőtt indított alap aktualitását az adta, hogy a 2008-as tőzsdei árfolyamesést követően igen alulértékeltté váltak a részvények, ugyanakkor jó esélyt láttak arra, hogy a részvénypiacok magukra találnak, amiben Nagy-Britannia esetében az olimpiai felkészülés is nagy segítséget nyújthat. A feltételezések be is igazolódtak, hiszen a K&H fix plusz London alap nagyszerű, 34,87 százalékos hozamot fizet a befektetőknek. Jelenleg zajlik a K&H olimpia plusz alap jegyzése, amelynek hozamát a négy legfontosabb nemesfém (arany, ezüst, platina és palládium) futamidő alatti árváltozása határozza meg.Már az orosz vb-re is tekinthetnek a hosszabb távra befektetők

A "plusz" pedig azt jelöli, hogy a nemesfémek árfolyamának már kismértékű emelkedése esetén is viszonylag magas, 17 százalékos hozamot fizet, ennél nagyobb mértékű emelkedés esetén pedig az alap hozama a további emelkedésből is részesedik, maximum 30 százalékkal. Habár az alap nevében és időzítésében is az olimpiához kapcsolódik, ez elsősorban a figyelemfelkeltést szolgálja. Az alap mögöttes befektetési stratégiája az, hogy a növekedési kockázatok miatt a következő időszakban jelentős árfolyam-ingadozásokra lehet számítani a részvénypiacokon, így a nyersanyagoknak − és ezen belül a nemesfémeknek − fontos kiegyensúlyozó szerepe lehet a portfólióépítés során, mivel a részvényektől eltérően reagálnak a piaci mozgásokra.

Mivel azonban a közvetlen nemesfém-befektetésnek nagyon magas költségei és kockázatai (tárolási, visszavásárlási, árfolyam- és egyéb kockázatok) vannak, ezért befektetési alap formájában, tőkevédelemmel kínálja ezt az alapot a K&H. Hamarosan pedig indul a K&H tőkét részben előre törlesztő 2 alap, amely a következő olimpiának illetve futball-világbajnokságnak otthont adó Brazíliára koncentrál. A sportaktualitás mellett azonban itt is alapvetően a brazil gazdaságban rejlő növekedési potenciál a meghatározó.

A lengyel−ukrán labdarúgó Európa-bajnokságra dedikált konkrét alap nincs, de három olyan is van, amely a "lengyel sztori"-ra fokuszál,illetve ahhoz kapcsolódik − mondta Tuli Péter, az Aegon Alapkezelő szenior menedzsere. Ezek az Aegon Lengyel Részvény Alap, az Aegon Lengyel Kötvény Alap és az Aegon Közép-európai Részvény Alap. Az utóbbiban szintén meghatározó súllyal, mintegy 54 százalékkal szerepelnek a lengyel részvények.

Tuli szerint a lengyel részvénypiacról azt érdemes tudni, hogy a tőzsdei cégek gyakorlatilag a teljes gazdaságot lefedik. Tuli szerint azonban a közelmúltban elsősorban az építőipar profitálhatott az Eb-beruházásokból, így például a PBG és a Polimex. Az esemény ideje alatt ugyanakkor elsősorban a médiacégek lehetnek a nyertesek, mint amilyen a Cyfrow Polsat, illetve a fogyasztási cikkeket forgalmazó Eurocash diszkontcég, vagy az Amrest. Tuli kiemelte még a lengyel telefontársaságot, a TPSA-t, illetve az Eb egyik fő szponzorát, a Bank Pekaót is. A szenior menedzser szerint azonban a részvények árfolyam-alakulása egyelőre nem tükrözi az Eb-ből származó remélt pluszbevételek pozitív hatását, aminek oka elsősorban a kedvezőtlen a nemzetközi befektetői hangulat.

Amennyiben azonban picit előretekintőbbek és hosszú távú befektetők vagyunk, érdemes szóba hozni a 2018-as oroszországi foci vb-t, illetve a 2014-es oroszországi téli olimpiát. Az elmúlt hetek olajár-korrekciója ellenére az orosz piac jelentős diszkonttal forog, amihez hozzáadandó az említett sportesemények által generált infrastrukturális beruházások pozitív hatása. Egyedileg megvenni az orosz részvényeket költséges és körülményes, sok szakértelmet kívánó tevékenység, ezért aki kockázattűrő befektető és közép-, hosszú távon is hajlandó kivárni, annak érdemes lehet elgondolkoznia orosz részvényalapba fektetésen − teszi hozzá Tuli.