A Spar eddig 320 millió forintnyi díjat fizetett felügyeleti díjként, az új szabály szerint 9 milliárdot fog, a Tesco eddig nagyjából 600 milliót fizetett évente, most majd 12 milliárdot fog, és hasonló lesz a növekedés a többi nagy áruházláncnál is. Kivéve a CBA-t, a Coopot és a Reált: a szabályokat ugyanis úgy alakították, hogy a magyar tulajdonban lévő láncok terhe nem növekszik jelentősen, ezek ugyanis franchise-rendszerben működnek, a kis üzletek egyenként, saját árbevételük után fizetnek, így viszont a legtöbbjük a legalsó sávba esik - írta az Index. A Spar kedden bejelentette, hogy az élelmiszerlánc felügyeleti díj és a kiskereskedelmet érintő jogszabálytervezetek érzékenyen érintik a magyarországi tevékenységét, ezért a következő évekre tervezett beruházásaik jelentős részét elhalasztja.
Orbán Gábor viszont most határozottan arra utalt, hogy a NÉBIH-nek (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) van szüksége erre a rengeteg plusz pénzre. Ennek oka, hogy az ellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy egyrészt van egy jól működő élelmiszerbiztonsági ellenőrzési rendszer, másrészt viszont azt, hogy nagy szükség is van rá.
Kapcsolódó
Ahhoz, hogy az olcsó, rossz minőségű élelmiszer ne árassza el a magyar piacot, komoly fellépés és folyamatos jelenlét szükséges - fogalmazott az államtitkár. Ennek forrását biztosítja a sávos rendszerű, nettó árbevételt sújtó adó jellegű elvonás. Korábban az InfoRádiónak Fazekas Sándor miniszter is hasonló okokról beszélt, azt mondta: a NÉBIH növekvő feladatainak ellátásához van szükség a díj megemelésére, mert az egyre rafináltabb élelmiszerhamisítók kutyulják a mézeket és pancsolják a borokat.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!