Szűcs Tamás a képviselet által szervezett hétfői háttérbeszélgetésen azt mondta, ha Magyarország az euróövezet tagja lenne, a háromszázalékos költségvetési hiánycél túllépése miatt azonnal büntetést szabnának ki rá, így viszont az EU fél évet ad, hogy megtegye a szükséges intézkedéseket a hiány csökkentésére - írta az MTI.
A képviselet-vezető szerint feltételezhető, hogy az uniós pénzügyminiszterek keddi ülésükön jóváhagyják a bizottság javaslatát, mely szerint jövő januártól függesszék fel a Magyarországnak járó kohéziós támogatások kifizetését, mert a tagállamok az ülés előkészítő fórumain támogatták a javaslatot.
Magyarországnak egyértelműen kedvez az uniós tagság, és anyagi szempontból is előnyös, hiszen nettó haszonélvezője az integrációnak: jóval több támogatást hív le, mint amennyi pénzt befizet -hangsúlyozta Szűcs. A bizottság a múlt hónapban jelentette be, hogy az EU szakminisztereinek azt javasolja: 2013. januári hatállyal függesszék fel 495 millió euró folyósítási lehetőségét a Magyarországnak szánt kohéziós keretből, mert az ország nem teljesítette deficitcsökkentési kötelezettségeit.
Gyors válaszadásban reménykedik mindenki
Szűcs Tamás a Magyarországgal szembeni kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatban azt mondta, százoldalas, széles körű válaszcsomagot kaptak a kormánytól. Néhány kérdésben a bizottság "megnyugtató" választ kapott a feltett kérdéseire, másokban további tisztázás szükséges. Emlékeztetett: Viviane Reding jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztos gyors válaszadásban bízik, és a magyar hatóságok közléseiből úgy tűnik, nekik is ez a céljuk. A három kérdéses ügy közül kettőben lépett a következő szakaszba az eljárás, és ebben egy hónapja van a kormánynak arra, hogy választ adjon az uniós intézmény kérdéseire - idézte fel Szűcs.
Kiemelte: Magyarországon olyan jogszabályi környezetet kell teremteni, amely megfelel az uniós jog "betűjének és szellemének".
Brüsszelben múlt szerdán jelentették be, hogy két témában - az adatvédelmi hatóság függetlensége és a bírói tevékenység felső korhatára tekintetében - a bizottság folytatja Magyarország ellen a gyorsított kötelezettségszegési eljárást, a központi bank függetlenségét illetően pedig további tájékoztatást kér a kormánytól. Az első két témában áttérnek a kötelezettségszegési eljárás következő szakaszára, amelyben úgynevezett indoklással alátámasztott véleményt juttatnak el Budapestre. A harmadik kötelezettségszegési ügyben, a jegybanki függetlenség kérdésében ezt a következő eljárási szakaszt még nem léptetik életbe, hanem további tájékoztatást kérnek.
Mikor kezdődnek a tárgyalások?
A képviselet-vezető beszélt arról is, hogy az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal azért nem indulhatnak még meg a hiteltárgyalások, mert a kormány eddig nem tett eleget az ehhez szükséges előfeltételeknek. Szűcs Tamás találgatásnak nevezett minden konkrét dátumot a tárgyalások megkezdéséről.
Kitért arra is, a bizottság a megítélésével kapcsolatban már "hozzászokott", hogy minden tagállamban folyamatosan bírálják, a következő többéves (2014-2020) pénzügyi keretre tett javaslata miatt is minden oldalról támadások érik. Az uniós intézménynek nem feladata minden kritikus nyilatkozat kommentálása - tette hozzá Szűcs.