A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter az M1 Ma reggel című műsorában csütörtökön elmondta: az Európai Uniónak és a valutaalapnak küldött magyar levél fontos gazdaságpolitikai részleteket tartalmaz. Megjegyezte, hogy a tárgyalópartnerek a gazdaságpolitikai folyamatokat eltérően ítélik meg. Kifejtette: a valutaalap a magyar kormánynál pesszimistább forgatókönyvvel tervez, idén és jövőre is lassúbb gazdasági növekedéssel számol, és a nemzetközi szervezet szerint a 2013-as magyar költségvetésben még kellenek intézkedések a 3 százalék alatti államháztartási hiányhoz.
A magyar gazdaságpolitikai elképzelés eltér ettől - mondta Varga. Bár az utóbbi időben Magyarországon befagyott a fogyasztás, a megtakarítások ugyanakkor növekedtek, és ennek köszönhetően előbb-utóbb a fogyasztás is beindulhat, ami a gazdasági növekedéshez szükséges - tette hozzá.
Varga szerint van esély arra, hogy a levelében kifejtett intézkedésekkel elérhető legyen a 2013-as hiánycél.
Októberben jöhet a folytatás
Akár két-három héten belül is folytatódhatnak a tárgyalások, de az IMF közgyűléséig szűkös az idő - fogalmazott a miniszter a szerda esti tévéműsorban. Ezt azt követően nyilatkozta Varga Mihály, hogy a magyar tárgyalódelegáció szerdán elküldte alternatív javaslatát a nemzetközi hitelezőknek. Kifejtette, a levelet azért küldték, hogy válaszolni tudjanak a Valutaalap és az Európai Bizottság képviselői által felvetett kérdésekre.
"Nem tárgyalásokat kezdünk meg most, hanem folytatjuk azt, amit júliusban már elkezdtünk" - fogalmazott Varga Mihály.
Kérdésre válaszolva elmondta: nincs ellentét a Fidesz-frakción belül a hitelmegállapodást illetően, mind a sárvári kihelyezett frakcióülésen, mind a kormányban nagyon egységes volt az az álláspont, hogy Magyarország egy biztonsági hálót, biztonsági megoldást keres a valutaalapon keresztül.
"Tehát nem arról van szó, hogy mi feltétlenül meg akarunk állapodni" - mondta.
Mi nincs a listán?
Mint mondta: a frakció is megfogalmazta igényeit hogy melyik pontokat ne vegyék be a megállapodásba. Ezek között említette azokat az intézkedéseket, "amelyek részei voltak a 2008-as megállapodásnak, és amelyek rendkívül hátrányosan érintették a magyar embereket". Ilyen az ingatlanadó, az egyhavi nyugdíj, illetve a közszférában dolgozók egyhavi bérének elvétele - mondta Varga Mihály, hozzátéve, hogy ezért mondta Orbán Viktor miniszterelnök, hogy ha ilyen ára van, akkor nem lesz megállapodás.
A Ma reggel című műsorban ezt szintén megismételve elmondta: a magyar kormány nem kíván olyan megállapodást kötni, mint 2008-ban kötött az akkori kabinet. Szó sem lehet arról, hogy a nyugdíjak, a közszférában a jövedelmek csökkenjenek, vagy ingatlanadó bevezetése felmerüljön - fejtette ki Varga.
Volt lista?
Az Este című műsorban arra a kérdésre, hogy valóban létezik-e olyan, egyes magyar médiumok által idézett dokumentum, amely a külföldi tárgyalódelegáció által követelt intézkedések listáját tartalmazza, és amelynek tartalmára a miniszterelnök is utalt, Varga Mihály kijelentette: egy tárgyalásnak vannak szóbeli és írásbeli szakaszai, s azokat együtt kell értékelni. Úgy fogalmazott: a júliusi helyzetértékelő látogatáskor megfogalmazódtak javaslatok, hivatkozások más országok példáira, s ezekben az IMF azt a gyakorlatot folytatja, amelyet az elmúlt években is, azaz, általában ugyanazokat a recepteket kínálja.
"Ezek a javaslatok igenis részei voltak azoknak a tárgyalási javaslatoknak: van ami elhangzott, van ami pedig dokumentumban is szerepel" - mondta a tárgyalásokért felelős miniszter.
Azzal kapcsolatosan, hogy Pleschinger Gyula, a pénzügyminisztérium államtitkára kedden úgy nyilatkozott, a kormány ronthat az idei évre vonatkozó növekedési prognózisán, Varga Mihály elmondta: "nehéz büszkélkedni egy mínusz 1,3 százalékos növekedési adattal". Kifejtette ugyanakkor, hogy "nem reménytelen a helyzet", mivel a kormány olyan fontos döntéseket hozott az elmúlt két évben, amelyek megteremtik a jövőbeli növekedés alapját.