A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
A törvény szerint a múlt hét végéig kellett tájékoztatni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF) a hitelintézeteknek az értékesebb lakóingatlanok értékesítésre történt kijelöléséről. A PSZÁF-nál megtudtuk, a lehetőség nem váltott ki túl nagy érdeklődést, a hitelintézetek többsége nem is adott be ilyen kérelmet. A rendelkezéseknek megfelelően olyan, 30 millió forintnál értékesebb ingatlanokat és 20 millió forint feletti követelésértéket tartalmazó portfólióból kellett választani, amelyeknél az adós nem teljesíti fizetési kötelezettségét és az ingatlan értékesíthető − közölte a Napi Gazdasággal az OTP. A legnagyobb magyar hitelintézetnél az összes paraméternek csak két ingatlan felelt meg (korábban kiderült, hogy a banknál húszmillió forint feletti bedőlt lakáshitele 40 ügyfélnek van).
Az UniCreditnél arról tájékoztatták lapunkat, hogy nem alkalmazzák a végrehajtáson kívüli árverés eszközét (most azokat az ingatlanokat kellett jelezni, amelyeket ilyen módon kívánnak a hitelintézetek október elsejéig értékesíteni). Az AXA-nál is azt mondták, hogy a törvény által engedélyezett egyetlen ingatlanra sem indítottak banki végrehajtást. Hasonlóan a Budapest Bank (BB) is arról beszélt, hogy a PSZÁF-nak eljuttatott jelentésében jelezte, 2011. október elsejéig nem kívánnak jelzálogos árverezési megbízást adni egyetlen nagy értékű ingatlanra sem.
Azoknak az adósoknak egyébként, akik az állami védernyőtől várják, hogy a svájci frank mostanában tapasztalt erős volatilitása ne okozhasson megcsúszást, még türelmesnek kell lenniük. A törvényben augusztus 12-i határidővel indul a program, de mivel ez hétvégére esik, eleve csak 15-i kezdéssel érdemes számolni. Emellett több banknál is jelezték, még mindig nem jelent meg az a kormányrendelet, amely az erre vonatkozó részletes szabályokat rögzíti majd (a PSZÁF gyűjtőhitelre kidolgozott kalkulátorának indulását is ez késlelteti). Gyenes Gergely, az AXA jelzáloghitel-termékmenedzsere kiemelte: a jogszabálynak megfelelően a kihirdetéstől számított 45. naptól adhatják le igényeiket az ügyfelek az állami árfolyamvédelemre, azonban a 180 forinton fixált frank csak a kérelem beérkezésétől számított második esedékességtől jelentkezik a törlesztőrészletben.