A befektetési szakember az ING Befektetési Alapkezelő Zrt. budapesti rendezvényén elmondta: 2012-ben 1200-1400 milliárd forintos strukturális megszorítás várható, amelynek növekedési áldozata lesz. Magyarországon jövőre nem várható a GDP növekedése - tette hozzá.

Az inflációs várakozásokkal kapcsolatosan elmondta: a fogyasztói árak drágulási üteme év közben 5-6 százalékra is nőhet, azonban az év végére 4,5 százalék közelébe csökkenhet. Kifejtette: az áfa január 1-i hatállyal történő emelése középtávon emelhet a magyarországi infláción.

Magyarország finanszírozási helyzetével kapcsolatosan elmondta: a 2011-es év rendkívül pozitív volt, mivel a befektetők paradigmaváltása miatt "dőlt a pénz" a fejlődő piaci alapokba. Mint mondta, úgy tűnt, a fejlődő piaci kötvények kevésbé kockázatosak. Ennek megfelelően Magyarországra is sok tőke áramlott be az elmúlt másfél évben: 2500 milliárdról 4000 milliárdra ugrott meg a külföldi kézben lévő magyar államkötvény-hányad.

Nagy szerint 2012-ben már komoly kihívások elé nézhet a magyar államkincstár. Elmondta: a lejáró, mintegy 4-5 milliárd eurós devizaadóságot a jelenlegi piaci körülmények között nem lehet megújítani, csak az IMF segítségével. Amint megtörténik a megállapodás, az kedvező hatással lesz a hazai eszközökre nézve - tette hozzá.

A szakember szerint az IMF-nek lesznek feltételei a megállapodásra. Kijelentette: a szektorális különadók 2013-tól amúgy is részben, vagy teljesen megszűnnének, de ezt a folyamatot erősíthetik az IMF hasonló irányú törekvései is.

A forint kilátásairól elmondta: nem várható, hogy jelentős mértékben gyengülne a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. Kifejtette: a 315-320 forintos sáv felett a Magyar Nemzeti Bank verbálisan és tettekkel, kamatemeléssel is beavatkozna.