Az ipari termelés volumene 4,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. Az első becslésben közölt júliusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júliusban az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.

 

 

  • Az ipari export volumene 4,0 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 31 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 16,1, a 13 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 14,2 százalékkal bővült.
  • Az ipar belföldi értékesítése 3,3 százalékkal emelkedett, a feldolgozóiparé 4,1 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest.
  • Az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 3,7, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 29, a csekély súlyú bányászaté 5,4 százalékkal bővült 2021 júliusához viszonyítva.
  • A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 24 százalékát képviselő járműgyártás 16,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártása 15,8, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 16,3 százalék kal nőtt.
  • A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 14,4 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 3,0, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 29 százalékkal emelkedett.

 

Az export berántotta az élelmiszeripart

A feldolgozóiparból 13 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 7,4 százalékkal bővült, elsősorban a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően, miközben a hazai eladások visszaestek. A legnagyobb súlyt (21%) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 8,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezenkívül még két alágazatban mérséklődött a kibocsátás: a malomipari termék, keményítő gyártásában 1,2, a pékáru, tésztafélék gyártásában 2,2 százalékkal. A többi alágazatban 3,9 és 91 százalék közötti mértékben nőtt a termelés, a legnagyobb mértékben az igen csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban.

Az előző hónapokhoz hasonlóan a legnagyobb mértékben, 26 százalékkal a villamos berendezés gyártása emelkedett. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártása 54, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártása 31 százalékkal bővült.

A gumi-, műanyag és nem fém ásványi termék gyártása 8,9, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 6,9 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

A legnagyobb vesztesek

Folytatódott a visszaesés a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (10,4 százalékkal), valamint a gép, gépi, berendezés gyártásában (3,7 százalékkal) is.

A legnagyobb mértékben, 15,5 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártása maradt el az egy évvel korábbitól, nagyrészt a műanyagalapanyag-gyártás jelentős visszaesése miatt.

Nagyok az eltérések regionálisan

Az ipari termelés Dél-Dunántúlon (4,5 százalékkal), Észak-Alföld (2,9 százalékkal) és Észak-Magyarországon (0,8 százalékkal) csökkent. A többi régióban 1,1 és 13,6% közötti volumennövekedést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Közép-Dunántúlon.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 8,5 százalékkal nagyobb volt a 2021. júliusinál. Az új belföldi rendelések 10,1 százalékkal visszaestek, ugyanakkor az új exportrendelések 12,3 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány július végén 23 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Az is látszik, hogy 2022. január–júliusban az előző év azonos időszakához képest:

 

  • Az ipari termelés 4,9 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 61 százalékát adó külpiaci eladások volumene 4,1, a 39 százalékot képviselő hazai értékesítésé 8,4 százalékkal emelkedett.
  • Az ipari termelés a régiók közül egyedül Nyugat-Dunántúlon csökkent, 3,6 százalékkal. A legnagyobb mértékben, 11,2 százalékkal Pest régióban bővült a volumen, a többiben 0,6 és 8,8% között.