2023 augusztusában az ipari termelői árak átlagosan 2,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 8,6 százalékkal nőttek, az exportértékesítéséi 7,6 százalékkal csökkentek.
A nagy eltérést elsősorban az okozta, hogy az alapvetően hazai piacra termelő, azon belül nagy súlyt képviselő energiaiparban a belföldi értékesítési árak meghaladták az egy évvel korábbi szintet, miközben az exportértékesítési árak már jelentősen elmaradtak attól.
Az ipari termelői árak alakulásában az alapanyagok drágulása és az előállítási költségek emelkedése, továbbá a forint euróval szembeni, egy év alatt történt erősödése is szerepet játszott. Az előző hónaphoz viszonyítva
- a belföldi értékesítési árak 0,3,
- az exportértékesítési árak 0,9 százalékkal nőttek,
- így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal emelkedtek.
2023 augusztusában a 2022. augusztusihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 8,6 százalékkal növekedtek, ezen belül:
- a 65 százalékkal súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,2, a 30 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) – részben a hatósági ár szabályozásának módosításai következtében – 18,4 százalékos volt a drágulás.
- Az élelmiszeripar értékesítési árai 9,3 százalékkal emelkedtek.
- az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és tovább felhasználásra termelő ágazatokban együttesen 7,5,
- a beruházási javakat gyártókban 6,0, a fogyasztási cikkeket gyártókban 11,5 százalékkal emelkedtek az árak,
- az ipari exportértékesítési árak 7,6 százalékkal csökkentek,
- ezen belül a 90 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 0,9,
- a 9,8 százalékos súlyú energiaiparban 61,0 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak.
2023. január–augusztusban a 2022. január–augusztusihoz képest:
A belföldi értékesítés árai 37,7, az exportértékesítéséi 3,4 százalékkal emelkedtek, így az ipari termelői árak összességében 14,6 százalékkal voltak magasabbak.
Brüsszel megrettent az élelmiszerárak emelkedésétől, most a zöldek háborognak
Stratégiai párbeszédet kezdeményezett Ursula von der Leyen az európai mezőgazdaság jövőjéről. Közben sajtóinformációk szerint Brüsszel az európai parlamenti választások árnyékában kihátrál a radikális álltajóléti és természet-helyreállítási törvény mögül. A zöld civil szervezetek az agrárcégek lobbistáit sejtik a háttérben, miközben a gazdák képviselete üdvözli a bizottsági elnök bejelentését. Bővebben >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!