Már hosszú évek óta azt mondhatjuk, hogy a világot reprezentáló 24 országra vonatkozó kutatás szerint az emberek nem érzik a válságból való kilábalást - közölte az igazgató. Hozzátette: ennél alacsonyabb adatok voltak, amikor azt a kérdést tettük fel, hogy mennyire tartja jónak vagy rossznak azokat a folyamatokat, azt a gazdasági teljesítményt, ami egy adott országban megfigyelhető, érezhető.
Az idei pontszámok globálisan az első négy hónapban 39 és 41 százalék közöttiek - ennyien mondták azt, hogy a gazdaságuk jól működik - mondta Závecz Tibor. Amikor a mélypont volt - 2008-2009 táján - ez az érték 30 százalék körüli volt. Ez egy picit elkezdett emelkedni, azóta pedig hosszú ideje stabilitás látszik. Tehát az a kilábalás, amit a politikusok előszeretettel mondanak, a világ közvéleményének visszaigazolását nem kapta meg - emelte ki a véleménykutatási igazgatója.
Az összefoglaló szerint a szokásosnál valamivel kedvezőbb pozíciót foglal el Magyarország a 24 államból álló elégedettségi ranglistán: a 19. helyen állunk - közölte Závecz Tibor. Hozzátette: ez egy szubjektív mutató, az emberek érzékelését hordozza magában, ahogy ők látják a makrogazdaságot, és ahogy rátekintenek a szűkebb egzisztenciájukat meghatározó tényezőkre.
Az adatok szerint Magyarországon nagyon mélyről indult ez az arány. Az előző esztendőben átlagosan 18 százaléknyian mondták azt, hogy a magyar gazdaság állapota jó. A korábbi években ezek alacsonyabb értékek voltak, még egy számjegyű is volt 2-3 évvel korábban. Idén pedig hullámzó volt az emberek véleménye, tehát nem érzik stabilnak az ország gazdasági állapotát. Fellendülést itthon az emberek nem éreznek, igaz visszaesést sem - mondta Závecz Tibor.
Az adatok alapján úgy tűnik, hogy szubjektív érzet szempontjából Ázsia erősebb, mint Európa. Az európai országok közül mindig az úgynevezett jóléti államokban stabil sok minden, nemcsak a gazdaság, hanem az emberek hétköznapjai is, jól kiszámítható. A svédek és a németek szoktak általában az élen lenni, és minél inkább délebbre megyünk, annál inkább a kiszámíthatatlanság és az instabilitás jeleit érzékelik az emberek - ismertette a tendenciákat az Ipsos igazgatója.