A Fitch a hosszú futamidejű szuverén forintadósság-állomány besorolását is megerősítette "BBB mínusz" szinten.
A nagy nemzetközi hitelminősítők idei adósosztályzat-felülvizsgálati menetrendjében Magyarország már nem szerepel. A három nagy hitelminősítő, a Fitch, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's egyaránt a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot. A Fitch és a Moody's ugyanakkor már pozitív, a Standard & Poor's egyelőre stabil kilátást tart érvényben Magyarország államadós-osztályzatára.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken délelőtt már azt közölte az M1-en, nem számít arra, hogy a Fitch Ratings felminősíti Magyarországot. Mivel a Fitch minősítése eleve pozitív kilátású, így érdemi változásra most nem lehet számítani. A miniszter szerint ugyanakkor Magyarország gazdasági teljesítménye már önmagában indokolná a minősítések javítását. Megjegyezte azt is, Magyarország most is befektetési célpont, az elmúlt hónapokban nagyon sok külföldi beruházás indult el.
Így látja a Nemzetgazdasági Minisztérium a Fitch lépését
A Fitch kiadott közleményében megállapította, hogy a magyar gazdaság bővülése tartós lesz a következő években. A növekedést támogatja, hogy várhatóan javulni fog a bankok működési környezete, ami lökést adhat a hitelezésnek. A belső fogyasztás élénkülését továbbra is elősegíti a munkahelyteremtés, az alacsony infláció, illetve a devizahitelek forintosítása és a banki elszámoltatás - írja az NGM közleményében.A Fitch értékelése szerint a hasonló minősítésű országokhoz képest Magyarországon magasabb az egy főre jutó GDP. A költségvetési hiány egyre alacsonyabb lesz meglátásuk szerint, idén 2,3 százalék, jövőre 2,1 százalék lehet a deficit. Ezzel párhuzamosan az államadósság is csökkeni fog, 2017-ig 72 százalékra, 2022-ig 64 százalékra. Az önfinanszírozási programnak köszönhetően továbbra is javul az adósság szerkezete, így csökken a külföldiek aránya és a devizaarány is. A Fitch elemzői aláhúzták: a leminősítés veszélyének jelenleg nem látják érdemi valószínűségét.
2015-ben a Moody's és a Fitch is a felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította kilátását Magyarország tekintetében. A magyar gazdaság teljesítménye már rég indokolná a hitelminősítések javítását. Ezt támasztják alá a kötvényhozamok és az országkockázati mutató, az ötéves CDS-felár erőteljes csökkenése is. A piac szerint érdemben javult Magyarország nemzetközi megítélése, amit a hitelminősítők nemcsak a kilátásaikban, hanem a hitelbesorolás során se hagyhatnak figyelmen kívül - véli az NGM.
A magyar osztályzatok megerősítéséhez fűzött péntek esti londoni elemzésében a Fitch kiemelte, hogy a pozitív kilátású "BB plusz" devizaadós-besorolás is tükrözi a magyar gazdaság tavaly és idén mutatott erőteljes növekedési teljesítményét, valamint a 2011 óta rendre jelentős többletben záró folyómérleg-egyenleget, amely segítette a külső adósságkötelezettségek csökkentését.
A hitelminősítő szerint az államháztartási hiány fokozatos zsugorodása is elősegíti a hasonló besorolású szuverén adósokéhoz képest még mindig magas államadósság-ráta mérséklését. Mindemellett a bankszektor működési környezetének javulása várhatóan hozzájárul a banki hitelezés újjáéledéséhez.
A Fitch Ratings közölte: az idén 2,9 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban a tavalyi 3,7 százalékos GDP-bővülés után. A háztartási fogyasztást alátámasztja a nagy ütemű munkahelyteremtés, az alacsony infláció, és az, hogy a devizaalapú hitelállomány forintosítása könnyítette a háztartások pénzügyi terheit.
A hitelminősítő várakozása szerint a magyar gazdaság növekedési üteme 2016-ban - az EU-folyósítások markáns visszaesése miatt - 2,3 százalékra lassul, középtávon pedig 2 százalék körüli éves ütemekre áll be, ahogy a magánszektorbeli beruházások fokozatosan élénkülésnek indulnak.
A Fitch Ratings elemzőinek előrejelzése szerint az államháztartási hiány az idén a gyors GDP-növekedésből eredő magasabb adóbevételek révén a hazai össztermék 2,3 százalékára csökken a tavalyi 2,5 százalékos deficit után. Jövőre 2,1 százalékos, és középtávon is 2 százalékhoz közeli éves államháztartási hiányokat valószínűsítenek Magyarországon. Várakozása szerint ugyanis a várható adócsökkentések költségvetési hatásait ellensúlyozzák a javuló gazdasági kondíciók.
A Fitch előrejelzése szerint a GDP-arányos államadósság-ráta 2017-re fokozatos ütemben 72 százalékra, 2020-ig 64 százalékra csökken. Ehhez a prognózisához a hitelminősítő azt a feltételezését vette alapul, hogy a nominális GDP-növekedés évente 5 százalék körüli ütemű lesz, az államháztartás hiánya pedig 2 százalék környékén marad.
Az állampapír-állomány hazai tulajdonlási hányadának növelését célzó önfinanszírozási program várhatóan mérsékli Magyarország kitettségét a globális pénzügyi volatilitásnak - hangsúlyozzák a Fitch elemzői.
A folyómérleg-egyenleg többlete az idén eléri a GDP-érték 4,3 százalékát, és az előrejelzési távlat egészében is magas szinten marad, tükrözve a növekvő exportot, az alacsony nyersanyagárakat, a pénzügyi válság előttihez képest alacsonyabb hazai keresletet, valamint a csökkenő külső kamatfizetési kötelezettségeket.
A Fitch előrejelzése szerint a nettó külső adósságállomány 2017-ig 30 százalékra is csökkenhet, bár még ez is meghaladná a "BB" besorolási sávra jellemző mediánértéket. Felminősítéshez vezethet a gazdaságpolitika stabilabbá és kiszámíthatóbbá válása, az üzleti környezet javulása, és a külső adósságállomány folytatódó csökkenése.
A pozitív kilátás azt jelzi, hogy a Fitch nem számít olyan fejleményekre, amelyek érdemben növelnék a magyar adósosztályzat leminősítésének valószínűségét. Negatív hatást gyakorolna ugyanakkor a besorolásra a költségvetési alapállás lazulása, és/vagy egy olyan globális makro-pénzügyi sokk, amely súlyos recesszióhoz vagy magasabb pénzügyi kockázathoz vezetne - áll a hitelminősítő pénteki londoni elemzésében.