Az NVB-nek harminc napja van az elbírálásra, vagyis május 1-jig kell arról döntenie, hogy ebben a kérdésben lehet-e országos népszavazást tartani.
Thürmer Gyula április 1-jén egy másik, hasonló témájú kérdést is benyújtott az NVB-nek, ez úgy hangzott: Egyetért-e Ön azzal, hogy alkotmányos alapjog legyen a vasárnapi pihenőnap. Ezt a kérdést a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke elutasította, és nem terjesztette az NVB elé. Pálffy Ilona arra hivatkozott, hogy a Magyar Munkáspárt elnöke még azelőtt nyújtotta be a kérdést, hogy Szepessy Zsolt, az Összefogás Párt elnöke által benyújtott azonos tárgyú kérdésben a Kúria jogerős döntést hozott volna.
A népszavazásról szóló törvény szerint ugyanis egy kérdés benyújtása után már nem nyújtható be azonos tárgyú kérdés az előbbi hitelesítését megtagadó döntés jogerőre emelkedéséig. Pálffy Ilona határozatában az olvasható, hogy Thürmer a kérdését április 1-jén 10 óra 50 perckor nyújtotta be, Szepessy kérdésének hitelesítése ügyében pedig a Kúria április 1-jén 12 óra 11 perckor hozta meg végzését és tette közzé honlapján, vagyis ekkor szűnt meg a kérdés "védettsége". Az NVI elnöke ezek alapján - tekintettel arra, hogy a kérdés benyújtásakor még fennállt a korábban benyújtott kérdés "védettsége" - elutasította az aláírásgyűjtő ívet.
Thürmer azonban április 1-jén az NVI internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szerint még egy népszavazási kérdést benyújtott, ez pedig úgy hangzik: Egyetért-e Ön azzal, hogy az alaptörvény biztosítsa a vasárnapi pihenőnaphoz való jogot? E kérdés ügyében az NVI elnöke a törvényes határidőn belül nem hozott elutasító határozatot, így azt minden bizonnyal azt követően nyújtotta be a Magyar Munkáspárt elnöke, hogy megszűnt Szepessy kérdésének védettsége.