Miután Brüsszelben eldőlt: az uniós tagországok szabadon dönthetnek a génmódosított növények tiltásáról és korlátozásáról, génmódosítás, vagyis GMO-mentes tej, hús és tojás előállítását tűzte ki célul Magyarország - jelentette be a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, Nagy István.
Ehhez első lépésként az agrárkormányzat GMO-mentes fehérjeforrással váltaná ki a Dél-Amerikából származó, takarmányozásban használt, módosított génállományú import szóját.
"A magyar földművelésügyi tárcának kiemelten jó célja az, ha arra törekszik, hogy kockázatmentesen a lehető legbiztonságosabb élelmiszert nyújtsa az emberek számára" - fogalmazott az államtitkár.
Dudits Dénes Széchenyi-díjas növénygenetikus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja viszont szakmaiatlannak és szomorúnak nevezte ezt a politikát.
"Ez egy tudománnyal teljesen szembemenő, mesterségesen szított hisztéria, amivel félrevezetik a közvéleményt" - vélekedett a növénygenetikus.
Nagy István erre azzal válaszolt, hogy nem szabad kockáztatni, hisz az ilyen beavatkozásoknak rejtett, akár csak évek múlva érzékelhető káros hatásai is lehetnek.
"Én nem kockáztatnék, a piaci előny pontosan abban rejlik, hogy míg mások áttérnek, addig nálunk megmarad az eredeti, kockázatmentes növénytermesztés"- hangsúlyozta az államtitkár.
Dudits Dénes szerint azonban éppen a GMO-mentesség jelent majd versenyhátrányt Magyarország számára, például a környezetet is károsító, drága kémiai védelem kényszere miatt, másrészt, mert mióta növényt termeszt az ember, manipulálja, nemesíti a növényeket, a '90-es évek közepe óta pedig már géntechnológiai módszerekkel is tudja.
"Azóta egyetlen egy esetben sem tudtak kimutatni sem az állatoknál, sem az embernél a GM-termék okozta kárt" - mutatott rá a szakember.
Nagy István viszont úgy látta, hogy a növény-nemesítéshez képest a mesterséges beavatkozásoknak jóval nagyobb kockázatuk van.
"De tudjuk, hogy néhány év múlva majd esetleg milyen új hatások jelennek meg ennél a növénynél, tudjuk azt, hogy közvetetten milyen hatások jelennek meg? Miért akarjuk vállalni ezt a kockázatot?" - kérdezte az államtitkár.
A vita persze teoretikus, hiszen a második Orbán-kormány a 2012. óta hatályos alaptörvényben már rögzítette Magyarország GMO-mentességét.