A pénzügyi helyzetünk sokat javult, ma a lakosság és a vállalatok is kevesebb adóssággal rendelkeznek, ennek megfelelően javult a nettó megtakarítói pozíciónk és ezzel párhuzamosan a fizetési mérlegünk. Eközben a költségvetés is próbál egyensúlyba kerülni, aminek viszont nagyon rossz hatása van a gazdasági növekedésre - mondta Jaksity György az Indexnek adott interjújában. A közgazdász szerint, ha lesz egy IMF-megállapodás, ami a gazdaságpolitikai hibák kijavítását eredményezi, akkor két év alatt pénzügyileg viszonylag jó állapotba hozható az ország - vagy ahogy fogalmazott: "két év alatt a mai rossz bázishoz képest akár csodát is lehet tenni" - és a nem túl magas növekedés alapfeltételei helyreállíthatók. Így szerinte azt a 2 százalékos növekedést realizálni lehetne. Ehhez azonban egy olyan törvényhozás, egy olyan politikai helyzet is kell, amiben ésszerű döntések születnek.
Az IMF viszont mindenképpen kell, mert nem tudjuk, hogy a piacról meddig tudjuk finanszírozni az államadósságot. A piacról jelenleg addig kapunk pénzt, amíg még van esély az IMF-megállapodásra - fogalmazott Jaksity.
Ugyanakkor beszélt egy hosszú távú problémáról is, egy kulturális és mentalitásbeli társadalmi válságról, ami már több mint egy évtizede fennáll Magyarországon és amiben nem történt változás az elmúlt időszakban.
Jaksity szerint az elmúlt 12 évben teljesen nyilvánvaló butaságok történtek, aminek gazdasági oldalról óriási áldozatai voltak és vannak. Ennek kapcsán a kamatköltségeket és árfolyamalakulást, a kieső adókat, a beruházások visszaesését és a céges leépítéseket együttes hatását értette, és mint kiemelte, ezek "nem csak egyetlen évet érintenek, ami valahogy csak eltelik, hanem a következő évtized munkahelyeiről, adóbefizetéseiről és gazdasági növekedéséről, illetve ezek meghiúsulásáról van szó".
Faragatlannak lenni nagyon sokba kerül
Nem szükségszerű az, hogy Magyarország megítélése olyan legyen, mint amilyen most - véli Jaksity. Szerinte volt arra példa a múltban, amikor nem volt sokkal jobb a költségvetés és a gazdaság helyzete, de kommunikációval egy picit alacsonyabb kamatokat lehetett elérni. Nem lehet mindenre azt mondani, hogy ez belpolitika, ez a mi dolgunk - emelkte ki a szakember. "Nem lehet olyanokat elküldeni a fenébe, akiknek hatalmában áll, hogy gazdaságilag porrá zúzzák az egész országot" - tette hozzá utalva a magyar kormány elmúlt időszakban az IMF-fel és az EU-val szembeni kommunikációjára utalva.
"Normálisan kommunikálni, udvariasnak, ne adj isten kedvesnek lenni, az semmibe nem kerül. Faragatlannak és neveletlennek lenni, ráadásul nem felmérni, hogy mi a reálpolitikai helyzet, az nagyon sokba kerül" - jegyezte meg a közgazdász.