A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 54,5. Ez alapján a válaszadók nagyobb hányada augusztushoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.
Áprilistól kezdve az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban két hónapja tart már a bővülés. Az elmúlt egy évben négyszer nem volt a csökkenést a növekedéstől elválasztó 50,0 pontos szint felett az index, ami arányaiban kedvezőbb a 2011. október - 2012 szeptembere között eltelt évhez képest, de akkor a hatból négy szűkülő hónap 2011 végén koncentrálódott, szemben a mostani töredezett mintázattal. 2010. október - 2011. szeptember között ugyanakkor egy szűkülő hónapot sem mért az MLBKT. A szeptember havi index 2,7 százalékponttal magasabb az augusztusi értéknél (51,8). Az elmúlt három évben a szeptemberi átlag (50,9) az idei érték alatt volt.
A termelési mennyiség indexe nőtt augusztusi értékéhez képest, és a május havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi negyedik hónapja. A mostani érték nagyon magasnak számít, az elmúlt 17 évben háromszor volt nagyobb az index értéke szeptemberben.
Az új rendelések indexe enyhébben tovább növekedett, és a mostani a második legmagasabb szeptemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így ismét magasabb lett, ami bőven meghaladja az elmúlt év magas értékét is. Az idei első kilenc hónapos érték viszont elmaradt az elmúlt három év átlagához képest.
A szeptemberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett augusztushoz képest, de az ütem enyhült. A korábbi szeptemberi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb érték 2011 után. Az index értéke negyvenkilenc hónapból 47-szer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek elkezdtek növekedni az elmúlt hónapban tapasztalt csökkenés után. Az idei szeptemberi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján átlag feletti, és a hatodik legmagasabb. 2011-ben hat alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2012-re nyolcra emelkedett, ez idén eddig hét-kettő a bővülés javára.
2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. 2013 januárjától az index bővülést jelzett egészen áprilisig, ez a trend abbamaradt és május-július között folyamatosan csökkenést mér az MLBKT. Augusztusban megállt ez a folyamat, és szeptemberben is bővülést mértünk, bár csökkenő ütemben.