Ezt jelzi, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI)  év eleji adatfelvétele nyomán a negyedéves konjunktúramutató az októberi 5 pontról januárban 8 pontra emelkedett, megközelítvén az egy évvel ezelőtt mért szintet (2013 januárjában ugyanis 9 ponton állt a mutató). Összességében megállapíthatjuk, hogy a mutatók alapján az üzleti bizalom 2013 utolsó negyedévében visszaállt a 2013 elején mért, viszonylag - a 2012-eshez képest - kedvező szintre, a 2013 harmadik negyedévében tapasztalt megingást követően - állapították meg a GVI munkatársai.

Forrás: GVI
Kép: Napi.hu

Az optimizmust igazolja, hogy eközben alacsony jár a bizonytalansági mutató. Bár az első negyedévi 32 pontos érték 1 ponttal felülmúlja a tavaly októberit, mindkettő jócskán elmarad a korábbi negyedévek 37-45 pont között mozgó értékétől. Ez a kutatók szerint arra utal, hogy bár az üzleti szférán belül továbbra sem egyértelmű vagy egyöntetű a javuló tendenciák megítélése, a kilátások javulására utaló vélemények egyöntetűbbé váltak.

A negyedéves mutató tíz komponensből áll. Ezekből kiderül, hogy a negyedéves konjunktúramutató emelkedése mögött a jelenlegi és a várható üzleti és jövedelmezőségi helyzet, valamint a megrendelések kedvezőbb értékelése, illetve a beruházási aktivitással és a kapacitáskihasználással kapcsolatos derűlátóbb várakozások állnak. Ehhez képest a vállalatok termelési szintje az elmúlt félévben stagnált, és hasonlóan alakulnak az ezzel kapcsolatos várakozások is, továbbá a létszámukat illetően egyre kedvezőtlenebb a cégek jövőképe.