Néhány napjuk maradt a gazdálkodóknak arra, hogy az agrárkárenyhítési rendszerben, a Magyar Államkincstár (MÁK) elektronikus felületén bejelentsék a téli fagykárokat.
A jogszabályok szerint akkor kaphatnak kompenzációt a termelők, ha a káresemény után tizenöt napon belül jelzik, mekkora hozamcsökkenést okozott az adott természeti jelenség. A téli fagyok azonban kivételt képeznek, így a káresemény napja nem a kedvezőtlen időjárási jelenség, vagyis amikor a hőmérséklet mínusz 15 Celsius-fok alá süllyedt, hanem az a nap, amikor a termelő észlelte a kárt. Mivel a március eleji, télinek nevezett fagy által okozott terméskiesés csak március végén, április elején vált láthatóvá, a bejelentésre április 15-éig van lehetőségük az érintetteknek. (Tavaszi fagyra ez a könnyítés már nem érvényes, így ha a hőmérséklet mínusz 2 Celsius-fok alá csökken, a termelőknek tizenöt napon belül jelenteniük kell ezt az illetékeseknek.)
Ahhoz, hogy egy gazda kompenzációt kapjon a terméskiesés miatt, más feltételeknek is meg kell felelnie, például az érintett földterületet bérlőként vagy tulajdonosként használnia kell. A kifizetésre pedig csak akkor számíthat, ha 30 százaléknál nagyobb a terméskiesés vagy 15 százaléknál nagyobb a bevételcsökkenés.
Nagyon fontos feltétel, hogy csak az kaphat juttatást, aki az előző év szeptember 15-éig befizette a kárenyhítési hozzájárulást.
A kárenyhítési alapnak hozzávetőleg 75 ezer tagja van, és mintegy 3,7 millió hektár termőterületet fed le. A gazdálkodók tavaly 4,17 milliárd forintot fizettek be, amit az állam ugyanennyivel kiegészített. Így várhatóan az idén is elég pénz lesz az alapban ahhoz, hogy minden termelő kárigényét rendezni lehessen belőle.
A MÁK közölte: a napokban megkezdte az előző évi kárenyhítő hozzájárulások kifizetését, összesen 7,14 milliárd forintot juttatnak el az érintett termelőknek.
A téli fagyok mellett a hirtelen jött márciusi lehűlés is fájó nyomott hagyott a gazdaságokban. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a napokban közölte: a tavaszi fagy a legnagyobb mértékben a kajszibarackot károsította, a becslések szerint a jelentős rügykárok miatt idén csak viszonylag gyenge, 10-20 ezer tonnányi termésre lehet számítani. A meggy, a cseresznye és a szilva korai fajtáinál 10 és 40 százalék közötti rügykárt mértek, a maradék 60-90 százalék még elegendő lehet egy teljes terméshez is - olvasható a napilapban.
Képünk forrása: Pixabay