A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke
Az ország több vidéki nagyvárosában újabb csapást mérhet a kereskedelmi ingatlanok, irodák amúgy sem túl pezsgő piacára a közelmúltban drasztikusan megemelt építményadó, ráadásul több helyütt telekadót is bevezettek. A lapunk által megkérdezett ingatlanközvetítők szerint a "feketeleves" csak tavasszal várható, bár már most is napról napra szaporodik az eladó üzletek száma, az árak pedig folyamatosan csökkennek.
A lapunknak nyilatkozó egyik keszthelyi ingatlanközvetítő elmondta, a napokban kapott megbízást az egyik ruházati termékeket értékesítő cégtől, az üzletének harmadát próbálja meg eladni, illetve bérbe adni. A súlyos finanszírozási gondokkal küzdő kaposvári önkormányzat a közelmúltban négyzetméterenként 390 forintról 800 forintra emelte az építményadót, a kereskedelmi létesítmények 300 négyzetméter feletti részének négyzetméterenkénti adóját pedig 1655 forintra emelték, s ez az irodaházakat is érinti. Ráadásul a somogyi megyeszékhely belvárosában egyre több az üres, döntően az önkormányzat birtokában lévő üzlet.
A siófoki önkormányzat 30 százalékkal emelte az építményadót, elsősorban arra hivatkozva, hogy 2007 óta az még az inflációt sem követte. A keszthelyi helyhatóság nemcsak az építményadót emelte meg drasztikusan, hanem telekadót is bevezettek. Az 1700 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi létesítmények után januártól a korábbi 400 forint helyett ezer forintot kell fizetni négyzetméterenként. Telekadót a 2 négyzetméternél nagyobb beépítetlen területek után kell fizetni. Tízezer négyzetméterig 20, efelett pedig 50 forintot.
Szombathelyen januártól 40−70 százalékkal emelték az építményadót. Burcsa Béla, az elsősorban ipari és kereskedelmi ingatlanok közvetítésével, illetve értékbecslésével foglalkozó Szuper Tengo Bt. cégvezetője szerint a piac már reagált és elkezdte beárazni a kínálatbővülést. Ez egyelőre nem számottevő, mindössze 3−5 százalék lehet, ám az tény, hogy például Kaposváron és Siófokon lefelé indultak a már eddig is alacsony árak. Az adóemelés hatása várhatóan tavasszal lesz igazán érzékelhető. Az árcsökkenés mértéke, különösen a nagy alapterületű kereskedelmi ingatlanok, vendéglők esetében, a tíz százalékot is elérheti. Ezt a balatoni településeken valamelyest "tompíthatja" a közelgő főszezon, s lehet, hogy ősszel kezdődik a mélyrepülés. A túlkínálat várhatóan a bérleti díjakban és az új beruházásoknál is megmutatkozik majd. A szakember szerint nem kizárt, hogy más, kedvezőbb adózási feltételeket kínáló településeken viszont megélénkül a piac. Ennek már vannak előjelei.