Az MTI tudósítóinak körképéből az derül ki, hogy több önkormányzat az utolsó napokra hagyta a bölcsődei gondozási díj bevezetésére vonatkozó döntést, több helyen pedig már jelezték, hogy nem élnek a lehetőséggel, illetve a jogszabályban megengedett felső összeghatárnál kevesebbet kérnek. Van, ahol egységesen napi száz forintban állapították meg a díjat, másutt a szülők anyagi helyzetét veszik figyelembe. Aki nem ad be jövedelemigazolást, attól egyes településeken a maximumot kérik, napi ezer forintot.
Egy tavaly elfogadott törvény értelmében a bölcsődékben január elsejétől már nemcsak az étkezésre, hanem a gondozásra is kérhető térítési díj. A személyi térítési díj (gondozási díj) összegét az intézményvezető az intézményi térítési díj alapján állapítja meg. Az intézményi térítési díj a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás különbözete, tehát az az összeg, amelyet a fenntartó az ellátáshoz biztosít, vagy saját kiegészítésként, vagy térítési díjakból. Térítésmentes a bölcsődei gondozás a három vagy több, illetve a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelő családoknak.
A fővárosban hat kerületi önkormányzat döntött úgy, hogy április elsejétől gondozási díjat kér a szülőktől. Több városrész is jelezte, hogy a számításkor figyelembe veszik a szülők szociális helyzetét, a rászorulóknak bizonyos esetekben kevesebbet kell fizetniük, mint eddig étkezési hozzájárulásként.
Győr önkormányzata úgy döntött, hogy az étkezési díjon felül semmilyen egyéb térítési díjat nem szed az önkormányzati fenntartású bölcsődékben, hogy így is támogassa a szülőket.
Debrecen önkormányzati bölcsődéiben napi 150 forint gondozási díjat vezetett be március 1-jével a városi közgyűlés. Rácz Julianna, a polgármesteri hivatal családvédelmi osztályának vezetője korábban elmondta: a város 13 tagintézménnyel működő egyesített bölcsődei intézményében 1025 bölcsődei hely van teljes kihasználtsággal, emellett folyamatban van két bölcsődei fejlesztés, egy új, 72 férőhelyes bölcsőde építésére pedig pályáztak. Berettyóújfaluban csak étkezési díjat szednek a jövőben is a bölcsődékben, mint ahogy Polgáron is.
Pécsen áprilisban lépnek érvénybe az új térítési díjak. Az önkormányzat a szülők jövedelmi viszonyaitól függően ad kedvezményeket. Alapesetben a gondozási díj 250 forint, az étkezési nyersanyagnorma tavalyi összegét pedig csökkentették; így összességében a tarifa nem változik áprilistól, azaz továbbra is napi 656 forint lesz. A kedvezményeket fenntartják, sőt lesznek, akik idén még jobban is járnak, függően a család jövedelmétől. Pécsen mintegy nyolcszáz bölcsődei hely van. Amióta a jogszabály nagyobb csoportlétszámokat tesz lehetővé, csaknem százzal több kicsit tudnak fogadni az intézmények. Szigetváron a bölcsődei ellátás ingyenes, és az is marad. Komlón nem tervezik az új modellt bevezetni, sőt a közelmúltban csökkentették a térítési díjakat.
Szegeden április elsejétől naponta 100 forintos gondozási díjat fizetnek majd a szülők bölcsődékben, de rászorultsági alapon mentesülhetnek ez alól. A szülők 98 százaléka a jövedelmi helyzet vizsgálata nélkül vállalta a havi 2000-2200 forintos többletet.