Czomba Sándor a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a keddi VKF (Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma) monitoring bizottsági ülést követően említette meg, hogy a jövő heti határidőt követően már nem látja értelmét folytatni az ezzel kapcsolatos egyeztetéseket, így ha eredménytelenül zárul az ülés, akkor lezárják azt.

Látok esélyt arra, hogy megszülessen egy megállapodás - mondta Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke. Szerinte azonban jobb lett volna, ha ez a sajátos szövegezésű, szám nélküli ajánlás már tavaly, a minimálbér emeléssel egy időben megszületik, mivel az akkori inflációs várakozások mellett akár még érdemi hatása is lehetett volna az ajánlásnak. Ugyan a szöveg tartalmazhat majd egy azzal kapcsolatos passzust, hogy törekedni kell a bérek reálértékének megőrzésére, de kérdéses, hogy ezt mennyire veszik figyelembe a vállalkozások, kisebb munkaadók.

A versenyszféra jelentős részében, sőt - a villamosenergia-ipar és a vasút kivételével - a legtöbb állami vállalatnál is megszülettek már az idei béremeléssel kapcsolatos megállapodások, döntően 3,5-6-6,5 százalék között szóródik az emelés mértéke. Sok helyütt differenciált emelést valósítottak meg a munkáltatók, ügyelve arra, hogy a garantált bérminimum és a bruttó 220 ezer forint közé eső keresetűek bérezésén javítsanak.