Jövőre befellegzik a kamu akcióknak, május végétől a kereskedelmi engedmények bejelentésekor minden esetben fel kell tüntetni a korábbi árat, amely kizárólag a megelőző legalább harminc napon belüli legalacsonyabb ár lehet. Az ügyeskedő üzletek, webshopok a továbbiakban tehát nem kerekíthetik mutatósabbra kedvezményeiket úgy, hogy az akció előtt rövid időre feltornázzák áraikat - írja az MTI az innovációs tárca közleményére hivatkozva. Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) csütörtökön az MTI-vel.
A fogyasztók hiteles tájékoztatása érdekében uniós irányelv alapján módosul az árfeltüntetés részletes szabályairól szóló rendelet. A 2022. május 28-tól alkalmazandó előírások egyértelműsítik, hogyan jelezhetik a kereskedők a leértékelések mértékét hirdetéseikben, a kirakatban, polcokon, katalógusokban, honlapjukon. Az árcsökkentés bejelentésekor forintban meg kell jelölni a korábbi, kiinduló árat.
Az új szabályokról Priskin Boglárka, a Cerha Hempel ügyvédi iroda versenyjogi szakértője korábban azt írta, az árcsökkentés bejelentésekor minden esetben meg kell jelölni az eladási ár mellett a korábbi (eredeti) árat is. Az eredeti ár pedig az, amely az árcsökkentés előtti meghatározott időszakban (minimum 30 nap) a legalacsonyabb volt.
Amennyiben a termék 30 napnál rövidebb ideje van forgalomban, úgy 30 helyett minimum 15 nappal kell számolni. Kivételt kell alkalmazni ezen felül arra az esetre is, amikor a termék ára folyamatosan csökken. Ez az úgynevezett „progresszív árcsökkenés” esete, tehát például amikor először 20 százalék, majd 50 százalék kedvezmény jár és így tovább - ha erről van szó, akkor az eredeti ár az első árcsökkentés előtti utolsó ár. Ilyen esetekben tehát a 30 napos szabályt nem kell alkalmazni.
A romlandó vagy minőségüket rövid ideig megőrző termékekre nem lesznek érvényesek ezek a szabályok. Priskin Boglárka szerint fontos azt is megjegyezni, hogy az új szabályok, csak a megvételre kínált termékek árcsökkentését érintik, a szolgáltatásokét nem. A szigorítások pedig csak azokra az akciós tájékoztatásokra vonatkoznak, amelyek egy konkrét, mérhető árcsökkenést hirdetnek, Ezért például a "legjobb ár" vagy éppen az 1+1 darabos vásárlásokra nem alkalmzandóak.