Az ellenzék közös főpolgármester-jelöltje a Magyar Szolidaritás Mozgalom "Baloldali válaszok napja" című rendezvényén tartott előadásában úgy fogalmazott, a magyarországi demokratikus verseny csak messziről tűnik valódinak, a díszletek mögött ugyanis valójában rendkívül egyenlőtlen társadalmi és politikai verseny zajlik. Ebben a helyzetben a kormányoldal hatalmi koncentrációja nagyon nehezen szüntethető meg politikai eszközökkel, így a jelenlegi rendszert nyugodtan lehet állampárti működésűnek nevezni.
Az embereket kellene képviselni
Egy ideális versengő demokráciában a kormánypárti polgármesterek bátran vállalhatnak konfliktust a kabinettel szemben a helyi közösségük védelme érdekében. Ezzel szemben a fideszes városvezetők "belesimultak a rendszerbe", és a kormány érdekeivel ellentétes ügyekben még akkor is nehezen szólalnak meg, ha ezzel veszélyeztetik újraválasztásukat - mondta Karácsony Gergely.
Ebben a helyzetben az önkormányzati választás tétje a megmaradt társadalmi autonómiák védelme, vagyis az, hogy a polgároknak sikerül-e olyan vezetőket választaniuk, akik az ő hangjukat képviselik.
Megfélemlítés és manipulálás helyett szolidaritás
Az ellenzéknek nem megnyernie kell a választást, hogy egy hatalmi ellensúlyt hozzon létre a kormánnyal szemben, hanem a helyi közösségek önrendelkezésének feléledését kell segítenie - közölt e a főpolgármester-jelölt.
A jobboldali populizmus a magányos és félelemben élő társadalmi rétegek manipulálására épít, a baloldalnak ugyanakkor a társadalmi szolidaritásra támaszkodva kell bemutatnia, hogy az önkormányzati politika olyan közösségekről szól, amelyekben az embereket megbecsülik és biztonságban vannak - mondta az MTI szerint Karácsony Gergely.