Karácsony Gergely a főpolgármesterséget választja akkor is, ha nyer az ellenzék, ugyanakkor a tervek szerint rövid ideig parlamenti képviselő lesz. Ezt az időt egy "Magyarország szíve" nevű törvényjavaslat benyújtására fogja használni - derül ki az interjúból.
Ebben többek között megreformálná a munkamegosztást a közösségi közlekedésben az állam, az agglomerációs települések és a fővárosi önkormányzat között. Ne legyen az, hogy Budapest beleroskad abba, hogy finanszírozza azokat a közösségi közlekedési rendszereket, amelyeket nagy, és remélhetőleg egyre nagyobb mértékben nem csak a fővárosiak használnak. Egységes menetrendre és egységes közlekedési tarifára van szükség az egész régióban - mondta.
Emellett védené a még be nem épített zöld területeket, csak a kötöttpályás közlekedés közelében engedne intenzívebb beépítést. Harmadrészt, indítványozna egy konzultációs testületet, amely az agglomerációs és a budapesti önkormányzatok munkáját hangolná össze, illetve törvénybe emelné a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa működését.
Kell aggódni Budapest költségvetése miatt
Azon kell aggódni, hogy a főváros kevesebb pénzből hosszú távon nem tudja majd finanszírozni a közszolgáltatásait. Úgy, hogy közben van egy rekordmagas infláció - mondja a főpolgármester.
Az áramár-emelkedés csak a BKV-nál 10 milliárdos többletköltség. Emellett a bérek is nőnek, amelyet ugyanakkor Karácsony teljesen természetesnek természetesnek tart.
A főváros működtetésének a költségei alapvetően tőlünk függetlenül nagy mértékben növekednek, miközben a bevételeink a 2019-es szinten vannak.
Az iparűzési adót második éve felezik meg anélkül hogy – a többi önkormányzat nagy többségével szemben – ezzel kapcsolatban semmilyen kompenzációt nem kaptak. Emellett a Tarlós István idején 5 milliárd forintban meghatározott szolidaritási adó, amit a város befizet az állami költségvetésbe, most 35 milliárd.
Ma már a Fővárosi Önkormányzat nettó befizető a költségvetésbe, vagyis Budapest támogatja a kormányt és nem fordítva, ahogy azt fideszes politikusok szokták mondani "könnyes szemmel".
A kormány Budapesten csak reprezentál
A kormányzati beruházások jelentős része azon az elven alapszik, hogy a miniszterelnök szemében Budapest egy Patyomkin-falu, ahol nem emberek laknak, hanem ahol a hatalom tud reprezentálni, stadionokkal és látványberuházásokkal - véli Karácsony.
Az itt élő 1,7 millió embernek azonban nem stadion kell, meg nem a világ legdrágább zeneháza – amely egyébként nyolcvan százalékban a föld alatt van, tehát bárhol lehetne, vagyis teljesen feleslegesen veszünk össze azon, hogy miért kell ilyet a Ligetben létesíteni.
A Vár-projekt pedig a Vár Horthy-korszakbeli reprezentációját hivatott helyreállítani, ahová közhivatalokat visznek, miközben egy modern közhivatalnak egy irodaházban kellene működnie, valahol a Belvárosban.
Vannak hasznos beruházások is
Karácsony Gergely szerint a kulturális beruházások között vannak támogathatóak. Ilyen például az Eiffel-csarnokok kulturális célú hasznosítása, valamint az Operaház új játszóhelye. Jó a Közlekedési Múzeum koncepciója is. "Ugyanakkor kifejezetten örülnék annak, ha a rozsdaövezeteket szépen, fokozatosan be tudnánk vonni a város vérkeringésébe – ez Budapest nagyon nagy rejtett tartaléka." - tette hozzá.
A teljes interjút itt lehet elolvasni.